more_horiz
Gospodarka

Amerykańskie firmy w Polsce zwiększą zatrudnienie i płace? Najnowsze badanie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 14:50
58 proc. amerykańskich firm w Polsce planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie, natomiast 20 proc. nie przewiduje żadnych zmian.
58 proc. amerykańskich firm w Polsce planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie,
58 proc. amerykańskich firm w Polsce planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie, Foto: shutterstock

Ankietę przeprowadzono wśród członków Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Wynika z niej również, że kolejne 7 proc. firm amerykańskich obecnych na polskim rynku zamierza zmniejszyć liczbę pracowników - 14 proc. ankietowanych przyznało, że nie zdecydowało jeszcze co do poziomu zatrudnienia w tym roku.

Większość rozważa podwyżkę płac

Ponad jedna trzecia firm zamierza łagodzić obniżkę płac w związku z Polskim Ładem i inflacją, przy czym znacznie częściej są na to gotowe firmy z sektora sprzedaży i dystrybucji.

Wśród firm, które planują jakieś działania łagodzące skutki reformy podatkowej i inflacji, 52 proc. rozważa podniesienie płac, 8 proc. zmianę formy zatrudnienia, 4 proc. rekompensatę w postaci innych benefitów, a 32 proc. nie wie jeszcze, jakie działania podjąć. Część respondentów wskazało, że jest za wcześnie na decyzje i przyglądają się sytuacji.

Czytaj także:

Zmiany podatkowe zaskoczyły

Mediana deklarowanych przez firmy podwyżek płac wynosi 10 proc., a średnia 9,5 proc. Jednocześnie ankietowani podkreślili, że zmiany wynagrodzeń będą zależały od rodzaju stanowisk i wartości wynagrodzeń, co do których miałyby nastąpić podwyżki.

W uwagach do ankiety firmy oceniły, że zmiany podatkowe powinny być odroczone, uproszczone i dokładniej przygotowane.

Ankietę przeprowadzono w dniach 14-19 stycznia br. na grupie 69 firm należących do Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Polskie Radio 24, akg