Jak kupić elektroniczny bilet autostradowy? Zobacz, co trzeba wiedzieć

Została uruchomiona sprzedaż e-biletu autostradowego na etoll.gov.pl. To kolejny kanał dystrybucji e-biletu i duże ułatwienie dla kierowców. Do systemu dołączają też kolejni partnerzy. e-Bilet można też kupić na stacjach Lotosu - podał resort finansów.

2022-01-28, 15:56

Jak kupić elektroniczny bilet autostradowy? Zobacz, co trzeba wiedzieć
Elektroniczny bilet autostradowy można m.in. kupić w sklepie na etoll.gov.pl.Foto: Autostrada Wielkopolska

Sklep jest dostępny na stronie etoll.gov.pl. z poziomu strony startowej w kafelku "Sklep e-bilet autostradowy" oraz w zakładce dla pojazdów lekkich, jako pierwsza podzakładka w e-bilecie autostradowym.

To kolejny kanał dystrybucji e-biletu autostradowego i jedna z najprostszych form zakupu, która nie wymaga instalacji żadnej aplikacji, logowania się, czy podawania danych personalnych.

Jak płacić za e-bilet?

Kupując e-bilet autostradowy wystarczy, że podasz numer rejestracyjny i rodzaj pojazdu, planowaną datę rozpoczęcia przejazdu odcinkiem autostrady płatnej oraz odcinek autostrady, którym zamierzasz się poruszać.

e-bilet jest ważny 48 godzin i można za niego płacić kartą płatniczą lub BLIKiem. W sklepie internetowym sprawdzić można też ważność zakupionych e-biletów autostradowych oraz można je zwrócić przed zadeklarowaną godziną rozpoczęcia przejazdu.

REKLAMA

Bilety kupione w aplikacjach partnerów lub stacjonarnie na stacjach paliw można zwrócić jedynie korzystając z tych samych kanałów dystrybucji za pośrednictwem których zostały kupione - informuje resort finansów.

Elektroniczny bilet autostradowy należy nabyć przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Policji oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego braku ważnego e-biletu autostradowego lub braku prawidłowo funkcjonującego urządzenia lub systemu zapewniających przekazywanie danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL, kierujący pojazdem podlega karze grzywny w wysokości 500 zł.

Czytaj także:

W szczególnych przypadkach możliwy jest zakup e-biletu z datą wsteczną. Musi to nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od zakończenia przejazdu. Trzeba jednak pamiętać, że przejazd bez wniesienia opłaty może skutkować zatrzymaniem pojazdu do kontroli i nałożeniem wyżej wspomnianej kary. E-bilet autostradowy dystrybuowany już jest przez 6 partnerów:

REKLAMA

  •  elektronicznie (aplikacje: Autopay, mPay, Spark, ORLEN PAY, mFlota, SkyCash),
  •  stacjonarnie na stacjach sieci PKN ORLEN i LOTOS

Lista partnerów e-TOLL i stacjonarna sieć sprzedaży e-biletu autostradowego dostępna jest na etoll.gov.pl i nie jest zamknięta. Szef KAS prowadzi rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami zainteresowanymi dystrybucją e-biletów autostradowych w swojej sieci stacjonarnej lub w aplikacjach.

Manualny system poboru opłat został wygaszony 30 listopada 2021 r. Od ponad miesiąca kierowcy nie muszą się zatrzymywać przed wjazdem i podczas zjazdu z odcinków A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Zmieniona organizacja ruchu sprawdziła się - kierowcy oszczędzają dużo czasu i już powoli zapominają o korkach, jakie spotykali w okresach wzmożonego ruchu na tych odcinkach autostrad.

MF, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej