more_horiz
Gospodarka

Rezygnują z pracy w rosyjskich firmach. Odchodzą cudzoziemcy i byli unijni politycy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 17:56
Cudzoziemcy, w tym byli politycy państw UE, którzy zasiadali w radach nadzorczych w państwowych firmach rosyjskich opuszczają te stanowiska w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - podał portal gospodarczy RBK.
Były premier Finlandii Aho Esko Tapani  odszedł z największego detalicznego banku rosyjskiego - Sbierbanku.
Były premier Finlandii Aho Esko Tapani odszedł z największego detalicznego banku rosyjskiego - Sbierbanku.Foto: By Ketrin.sv - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22840279

Cudzoziemcy, w tym były premier Finlandii Aho Esko Tapani odchodzą z największego detalicznego banku rosyjskiego - Sbierbanku. Bank poinformował, że opuścili oni radę nadzorczą na własną prośbę.

Były premier Włoch Matteo Renzi opuścił radę dyrektorów firmy Delimobil, rosyjskiego serwisu carsharingowego założonego przez biznesmena z Włoch.

Z Rosyjskich Kolei Państwowych (RŻD) odchodzi były kanclerz Austrii Christian Kern. Były polityk, który niegdyś kierował kolejami austriackimi, powiedział dziennikowi "Der Standard", że rezygnację złożył w czwartek rano.

Czytaj także:

- Od dzisiejszego dnia RŻD rzeczywiście stały się częścią logistyki wojennej - powiedział Kern. Zapewnił, że łączy się w myślach "z ofiarami tej bezmyślnej agresji" na Ukrainę.

Międzynarodowe firmy wstrzymują działalność

Nadchodzą też wiadomości o kolejnych światowych firmach, które wstrzymują działalność na Ukrainie. Carlsberg, mający 31 proc. udziałów na ukraińskim rynku piwnym, zatrzymał produkcję w swoich wszystkich trzech browarach na Ukrainie. Wcześniej Coca-Cola poinformowała, że uruchomiła plan awaryjny, który obejmuje zamknięcie rozlewni.

UPS, amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem przesyłek, poinformowało o zawieszeniu swojej działalności na Ukrainie do odwołania.

Duński spedytor DSV przekazał, że przerwał działalność na Ukrainie, gdzie do tej pory zatrudniał około 230 osób. Międzynarodowa korporacja CNH Industrial poinformowała, że zapewniła pracownikom na Ukrainie dostęp do samochodów i środki pieniężne, aby mogli dotrzeć do bezpiecznych stref.

Czytaj takze:

Inne zagraniczne firmy z personelem na Ukrainie, takie jak szwajcarskie Nestle, oświadczyły, że uważnie monitorują sytuację, a bezpieczeństwo pracowników jest ich najwyższym priorytetem. Nestle działa na Ukrainie od ponad 25 lat. Ma tam trzy fabryki i około 5 tys. pracowników.

Producenci chipów przekazali, że spodziewają się zakłóceń w łańcuchu dostaw w wyniku konfliktu zbrojnego. Będą one jednak ograniczone dzięki magazynowaniu i zróżnicowanym zaopatrzeniu. Wedle niektórych specjalistów rosyjska inwazja może mieć jednak wpływ na tę branżę w dłuższej perspektywie.

PR24, akg