more_horiz
Gospodarka

Notowania ropy i miedzi w górę. Inwestorzy boją się, że Rosja zmniejszy produkcję

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 10:00
Ceny ropy naftowej na światowych rynkach rosną w czwartek w obawie o możliwym ograniczeniu podaży surowca aż o 3 mln baryłek dziennie. Kolejny dzień w górę idą także notowania miedzi.  
Notowania ropy na giełdzie w Nowym Jorku ponownie idą w górę
Notowania ropy na giełdzie w Nowym Jorku ponownie idą w góręFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Jak informują maklerzy, inwestorów wystraszył raport Międzynarodowej Agencji Energii, która ostrzegła, że rynki mogą utracić 3 mln baryłek ropy i produktów rafineryjnych z Rosji dziennie od kwietnia 2022 r. Spadek podaży może więc być dużo większy niż spodziewane wcześniej 1 mln baryłek dziennie, co spowodowało wzrost cen surowca.

- Entuzjazm na rynku z powodu osłabienia problemów geopolitycznych już opada. Wcześniej pozwolił on zdjąć z cen ropy trochę premii. Teraz jest czas na oszacowanie znaczenia innych czynników - powiedział Wang Xiao, analityk w Guotai Junan Futures Co.

- Są pytania o to, jak dużo rosyjskiej ropy będzie płynęło, są też niepewności co do tego, jak bardzo spadek podaży surowca będzie utrzymywać rynki energii w braku stabilności - dodał Edward Moya, starszy analityk rynkowy z OANDA.

W Chinach lekka poprawa

Nastroje wśród inwestorów poprawiły zapowiedzi władz chińskich o działaniach na rzecz poprawy sytuacji na rynkach finansowych i wzrostu gospodarczego, a spadek liczby nowych przypadków Covid-19 w Chinach rozbudził nadzieje, że mogą zostać zniesione ograniczenia w podróżowaniu i wznowiona zostanie produkcja fabryk w miastach objętych lockdownem.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 96,67 USD, wyżej o 1,7 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 99,86 USD za baryłkę, wyżej o 1,9 proc.

Zarówno ropa WTI, jak i Brent dzień wcześniej mocno potaniały po niespodziewanym wzroście zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych i po sygnałach wskazujących na postęp w rozmowach Rosji i Ukrainy.

Notowania miedzi nadal w górę

Kolejną sesję rosną notowania miedzi na globalnych giełdach metali - w Londynie i Nowym Jorku. Miedź na LME, w dostawach 3-miesięcznych, jest wyceniana wyżej wobec 10.054,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji.  Na Comex miedź zwyżkuje o 0,80 proc. i jest po 4,6375 USD za funt.

Maklerzy zwracają uwagę, że inwestorzy są pełni optymizmu po tym, jak w środę chińskie władze zapewniły o wsparciu dla krajowej gospodarki i ustabilizowania rynków finansowych. Do tego regulatorzy wskazali, że nie rozszerzą procesu opodatkowania nieruchomości w tym roku w obliczu widocznego załamania na chińskim rynku nieruchomości.

Czytaj także:

PAP/mk