more_horiz
Gospodarka

Dodatkowe składy, bezpłatne przejazdy. Kolejarze pomagają uchodźcom z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 16:43
Specjalne pociągi, dodatkowe informacje i współpraca z zagranicznymi przewoźnikami. Ministerstwo infrastruktury podsumowało dotychczasową pomoc uciekinierom z Ukrainy. W związku z trwającą wojną rosyjsko-ukraińską resort i podległe spółki od początku rosyjskiej napaści realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. 
Polskie koleje pomagają uchodźcom z Ukrainy.
Polskie koleje pomagają uchodźcom z Ukrainy.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.

Dodatkowe składy pociągów

Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego do 16 marca ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono 248 tysięcy pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 110 tysięcy pociągami stałego kursowania i ponad 137 tysięcy pociągami specjalnymi.

Od 24 lutego do 16 marca z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 1248 pociągów, w tym 930 pociągów stałego kursowania i 318 pociągów dodatkowych.

Polski narodowy przewoźnik - PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.

Przedstawiciele resortu zwracają uwagę, że można zaobserwować stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.

Współpraca z kolejami czeskimi i niemieckimi

Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.

W tej chwili obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec. Do Niemiec codziennie kursuje 8 pociągów rozkładowych, a także uruchamiane są pociągi dodatkowe, specjalne, np. z Warszawy do Frankfurtu i Monachium czy z Krakowa do Hanoweru.

Do 16 marca  łącznie z Polski - z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma i Krakowa, wyjechały 394 pociągi z uchodźcami, w tym 317 pociągów stałego kursowania i 77 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 115,7 tysiąca osób.

Bezpłatne przejazdy

Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej od 26 lutego mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.

Samochody na ukraińskich rejestracjach mogą się poruszać bezpłatnie płatnymi odcinkami dróg w Polsce.

Dodatkowo, transporty humanitarne poruszające się po polskich drogach zostały zwolnione z opłat w systemie e-TOLL. Dotyczy to przejazdów drogami płatnymi, także tymi, które są administrowane przez operatorów komercyjnych.

Czytaj także:

Wdrożona została również szybka ścieżka zwalniania z obowiązku posiadania zezwoleń dla samochodów ciężarowych wykonujących przewozy humanitarne. Działania te są koordynowane przez Ambasadę Ukrainy w Polsce. W praktyce dla kierowców oznacza to zwolnienie z konieczności posiadania zezwolenia drogowego. Z ułatwień mogą korzystać także podmioty z innych krajów, które organizują przewozy pomocy humanitarnej dla Ukrainy przez Polskę. Do tej pory z tego przywileju skorzystało już 3900 pojazdów.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg