more_horiz
Gospodarka

Spadek zbiorów kukurydzy i pszenicy, zerwane łańcuchy dostaw. Wojna wpływa na rynek żywności

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 17:24
Firma doradztwa rolniczego UkrAgroConsult prognozuje, że zbiory kukurydzy i pszenicy spadną o połowę, a produkcja oleju słonecznikowego o 30-40 proc. - przekazało biuro analiz UBS.
Zbiory kukurydzy i pszenicy będą w tym roku niższe o połowę - przewidują eksperci UBS.
Zbiory kukurydzy i pszenicy będą w tym roku niższe o połowę - przewidują eksperci UBS.Foto: Glow Images/East News

Rosja odpowiada za około 19 proc. i 18 proc. światowego eksportu pszenicy i jęczmienia. Ukraina odpowiada odpowiednio za 8, 13 i 46 proc. światowego eksportu pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego. "Wpływ wojny na produkcję i eksport na Ukrainie jest poważny" - stwierdził UBS.

Załamanie łańcucha dostaw

UBS podkreśliło, że chociaż nie nałożono oficjalnych sankcji na rosyjskie produkty rolne, to wiele korporacji (m.in. spółki handlowe, sektor finansowy czy firmy spedycyjne) obłożyły Federację Rosyjską własnymi sankcjami, w konsekwencji pogłębiając załamanie łańcucha dostaw.

Analitycy zwrócili uwagę, że jeszcze przed wojną (w czerwcu 2021 r.) z powodu wysokich cen żywności w kraju, Rosja wprowadziła zmienny podatek eksportowy w celu ograniczenia eksportu.

Ograniczony dostęp do nawozów

Ponadto, zakłócenia w łańcuchu dostaw nie dotyczą wyłącznie samego zboża, ale też ograniczają dostęp do nawozów. Wskazano, że problem jest "w większym stopniu" widoczny w Brazylii, Indiach i w innych krajach rozwijających się niż w krajach państwach.

Czytaj także:

"Ok. 50 proc. brazylijskiego importu nawozów potasowych pochodziło zazwyczaj z Rosji lub Białorusi" - przypomniał UBS.

PR24, akg