more_horiz
Gospodarka

Bank Pekao w konsorcjum sfinansuje budowę farmy fotowoltaicznej. Będzie ona największa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 11:03
Budowę na Pomorzu farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 285,6 MW sfinansuje Pekao w konsorcjum trzech banków i łącznie finansowanie wyniesie 763,4 mln zł - poinformował Bank Pekao. Po uruchomieniu produkcji ma to być największa farma fotowoltaiczna w kraju.
Farma fotowoltaiczna o całkowitej docelowej mocy 285,6 MW powstanie na Pomorzu
Farma fotowoltaiczna o całkowitej docelowej mocy 285,6 MW powstanie na PomorzuFoto: Shutterstock/Creative Cat Studio

Jak podano, farma fotowoltaiczna o całkowitej docelowej mocy 285,6 MW powstanie na Pomorzu. Inwestycję zrealizuje Goldbeck Solar przez spółkę celową Stigma. Partnerem Goldbeck Solar w tym przedsięwzięciu jest Respect Energy. Pekao będzie pełnił rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków, a także zapewni hedging stopy procentowej.

Finansowanie inwestycji

"Transakcja będzie sfinansowana w ramach konsorcjum trzech banków. Łączna wysokość finansowania jakiego udzielą banki to 763,4 mln zł, z czego ponad jedną trzecią środków udostępni Bank Pekao" - podał bank.

"To kolejna w ostatnich tygodniach umowa Banku Pekao na finansowanie dużego projektu w energetyce odnawialnej i zarazem kolejny krok na drodze do wzrostu udziału zielonego finansowania w naszym portfolio kredytowym" - zwrócił uwagę wiceprezes Banku Pekao Jerzy Kwieciński.

Firmy z dużym doświadczeniem

Goldbeck Solar Group jest międzynarodową grupą, która specjalizuje się w budowie systemów fotowoltaicznych na całym świecie. Działa zarówno jako deweloper oraz w pełni zintegrowany dostawca.

Respect Energy to polska, niezależna firma zajmująca się obrotem energią elektryczną. Działa w 21 krajach i koncentruje się wyłącznie na energii odnawialnej. W 2021 roku miała 50 mln zł EBITDA i 4 mld zł przychodów.

Pekao wśród liderów "zielonej energii"

Przypomniano, że Bank Pekao w ogłoszonej w czerwcu 2021 r. strategii ESG założył, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł - wyliczono.

Bank dodał, że udział zielonego finansowania - obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo - zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao. 

Czytaj także:


PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA