more_horiz
Gospodarka

"Koniunktura w Polsce jest bardzo dobra". Prezes NBP o inflacji i sytuacji gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 15:46
Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży - oświadczył podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Mówiąc o dobrej koniunkturze w Polsce - stwierdził, że "w innych krajach europejskich nie ma tak dobrych wyników gospodarczych".
Prezes NBP Adam Glapiński
Prezes NBP Adam GlapińskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe. Będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży - stwierdził Glapiński, dodając, że to "przykra wiadomość" dla wielu, których dotykają wysokie stopy procentowe, ale "dobra wiadomość" dla tych, którzy się interesują stanem całej gospodarki.

- W pewnym momencie, mam nadzieję, że pod koniec 2023 r., kredytobiorcy usłyszą, że stopy procentowe idą w dół - dodał prezes NBP Adam Glapiński.

Walka z inflacją "w odpowiednim tempie"

Jak ocenił, "mało który kraj może się pochwalić tak korzystnymi wynikami gospodarczymi", i jest to najlepszy, empiryczny dowód na to, że walka z inflacją odbywa się w Polsce "w odpowiednim tempie i z właściwą dynamiką wzrostu stóp procentowych".

- Gdyby ta dynamika była niewłaściwa, moglibyśmy mieć już stłumiony wzrost gospodarczy, brak wzrostu wynagrodzeń, i bezrobocie - ocenił Glapiński.

Jak stwierdził - "mimo dolegliwej inflacji i napiętej sytuacji geopolitycznej koniunktura w Polsce jest bardzo dobra, w I kw. wzrost PKB przyspieszył prawdopodobnie do 8 proc.".

- Mamy przy tym bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, praktycznie nie mamy bezrobocia, co jest niezwykłym osiągnieciem - powiedział prezes NBP.

Dobra sytuacja gospodarcza

Dodał, że w innych krajach europejskich nie ma tak dobrych wyników gospodarczych.

Posłuchaj
00:29 11725443_1.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński o podwyżkach stóp procentowych. (IAR)

 

Czytaj także:

- Przekroczyliśmy poziom zatrudnienia sprzed pandemii, w dwucyfrowym tempie rosną wynagrodzenia. Utrzymanie wysokiego wzrostu przy rekordowy niskim bezrobociu w sytuacji, gdy przy naszej wschodniej granicy trwa wojna - największa od II wojny światowej - świadczy o ogromnej sile gospodarki i o ogromnej motywacji Polaków - stwierdził prezes NBP.

PR24, akg