more_horiz
Gospodarka

Tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść o 35 proc. Wojna utrudnia zasiewy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 17:21
Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała firma Kayrros specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw.
Wojna bardzo poważnie utrudnia zasiewy, zmusza rolników do pracy w niebezpiecznych warunkach, a czasem pod ostrzałem
Wojna bardzo poważnie utrudnia zasiewy, zmusza rolników do pracy w niebezpiecznych warunkach, a czasem pod ostrzałemFoto: Shutterstock/Aleksandr Rybalko

Wojna bardzo poważnie utrudnia zasiewy, zmusza rolników do pracy w niebezpiecznych warunkach, a czasem pod ostrzałem, pojawiły też się niedobory paliwa.

Zdjęcia satelitarne wykonane między 14 a 22 kwietnia, poddane analizie pod kątem tzw. wskaźnika wegetacji, już wykazują różnice w skali zasiewu - pisze AFP, powołując się raport Kayrros.

Ukraina z mniejszą produkcją zbóż

Firma, która ma siedzibę w Paryżu, prognozuje też, że Ukraina będzie prawdopodobnie w stanie wyprodukować w tym roku 21 mln ton zbóż, czyli o 12 mln ton mniej niż w 2021 roku.

Nie można jednak wykluczyć - zastrzega Kayrros - że ze względu na to, iż walki toczą się w regionach, gdzie znajduje się znaczna część ukraińskich upraw zbóż, "realne wyniki produkcji mogą być niższe".

Wcześniej w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że z powodu problemów z infrastrukturą i blokady portów nad Morzem Czarnym z Ukrainy nie można wyeksportować prawie 25 mln ton zboża.

Pod koniec kwietnia br. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapewniał, że Polsce na pewno nie grozi głód. "Mamy odpowiednie zapasy i produkcję żywności. Jesteśmy ogromnym eksporterem żywności" - zapewnił, odnosząc się do sytuacji na rynku żywności w związku z wojną w Ukrainie.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk