more_horiz
Gospodarka

Ekspert SGH: państwo powinno sprawdzić, czy w postępowaniu banków nie ma zmowy cenowej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:00
- Banki mają nadpłynność gotówki dlatego nie podwyższają oprocentowania lokat, a pieniędzy jest tak dużo że bankom nie zależy na ich pozyskiwaniu w postaci lokat - powiedział dr Artur Bartoszewicz z SGH w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia,
Oprocentowanie lokat jest wszędzie takie samo, trudno w tym dostrzegać rywalizację o klientów.
Oprocentowanie lokat jest wszędzie takie samo, trudno w tym dostrzegać rywalizację o klientów.Foto: Shutterstock/WAYHOME studio

W opinii Artura Bartoszewicza banki stosują tą samą strategię bankową; wysokie raty kredytów i niskie oprocentowanie lokat, co jest możliwe przy stale rosnących stopach procentowych, które dają bankom wzrost zysków. Z perspektywy klientów nie widać pomiędzy nimi konkurencji i rywalizacji o środki od osób oszczędzających w bankach.

Banki mają nadpłynność gotówki i nie potrzebują środków od "ciułaczy" oszczędzających na lokatach, bo same od siebie nawzajem nie pożyczają pieniędzy, skoro mają ich nadmiar. 

Ale resort finansów, KNF i UOKiK powinny sprawdzić, czy ta zbieżność postępowania biznesowego wszystkich banków obecnych w Polsce, nie wynika ze zmowy cenowej, choć może może z tego, że z powodu słabych przepisów chroniących prawa konsumentów mogą sobie pozwolić na lekceważenie swoich klientów. Bez wprowadzenia kar za takie działania banki nie zmienią swojej strategii.

Choćby dlatego, że przy obecnej inflacji pieniędzy na rynku jest ich zbyt wiele i trzeba to zmienić np. przez wzrost wymaganego od banków poziomu rezerw obowiązkowych. Ten wymóg może wyjść ze strony NBP. Dzięki temu część pieniędzy trafi do banku centralnego, co zmusi banki do rywalizacji o pieniądze na rynku bankowym. To zmusi banki do podwyższenia oprocentowania lokat.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
06:08 Artur Bartoszewicz z SGH tłumaczy dlaczego banki nie podnoszą w górę oprocentowania lokat ( "Ekspres Gospodarczy" B. Prośniewski PR1) Artur Bartoszewicz z SGH tłumaczy dlaczego banki nie podnoszą w górę oprocentowania lokat ( "Ekspres Gospodarczy" B. Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw