more_horiz
Gospodarka

Świadczenia rodzinne tylko dla osób mieszkających w Polsce. Rzecznik ZUS wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 16:10
Paweł Żebrowski rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że obywatele Ukrainy, którzy złożyli wnioski o świadczenia dla rodzin, powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe z Polski. To ważne, bo coraz więcej Ukraińców chce wracać do swojego ogarniętego wciąż wojną kraju.
ZUS wypłaca świadczenia co raz liczniejszej grupie Ukraińców i jednocześnie zbiera od nich co raz więcej składek
ZUS wypłaca świadczenia co raz liczniejszej grupie Ukraińców i jednocześnie zbiera od nich co raz więcej składek Foto: Remigiusz Gora/ Shutterstock

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus lub o rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak tłumaczył, wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. "Konsekwencją jest utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin" – podkreślił rzecznik.

Wszystko da się sprawdzić  

Paweł Żebrowski wyjaśnił, że ZUS ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła nasz kraj. Rzecznik zaznaczył, że w przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. Zakład może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Paweł Żebrowski wyjaśnił, że te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.

Ukraińcy wspierają ZUS

Ale Ukraińcy nie tylko pobierają świadczenia rodzinne. Płacone przez nich do ZUS składki stanowią ważną pozycję w przychodach tej instytucji.

Obcokrajowców płacących składki emerytalne było w kwietniu 970 tys. - o 38 tys. więcej niż w marcu - informuje dzisiejsze wydanie "Dziennika Gazety Prawnej". Większość tego miesięcznego wzrostu to efekt zatrudnienia obywateli Ukrainy, ich liczba w statystykach zakładu wzrosła o 32 tys. - twierdzi "DGP".

Czytaj także:

Ogólnie - jak podaje - liczba cudzoziemców, od pensji których do ZUS płyną składki emerytalne i rentowe, wzrosła w porównaniu z czasem sprzed pandemii o 299 tys. i przekroczyła 6 proc. ogólnej liczby ubezpieczonych. "Jeszcze wyższe liczby dotyczą cudzoziemców w ubezpieczeniu zdrowotnym. W kwietniu ZUS zarejestrował aż 1,041 mln takich osób - o 48 tys. więcej niż w marcu i aż o 335 tys. w więcej niż w lutym 2020 r." - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

 

IAR/PAP/ polskeiradio24.pl/PKJ

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem