PKB Polski mocno w górę w drugim kwartale 2022 roku. GUS przedstawił dane

PKB Polski w I kw. 2022 r. wzrósł o 8,5 proc. licząc rok do roku (rdr) - GUS przedstawił tzw "szybki" szacunek danych (flash).

2022-05-17, 10:23

PKB Polski mocno w górę w drugim kwartale 2022 roku. GUS przedstawił dane
Produkt Krajowy Brutto może w roku 2022 przekroczyć 5,2 procent (rok do roku).Foto: Shutterstock/Ant Clausen

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2022 roku był większy o 7,6 proc. w porównaniu do IV kwartału 2021 r., licząc rok do roku (rdr) - wynika z danych  GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w I kw. o 2,4 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kw. 2022 r. PKB Polski będzie wynosił o 8,1 proc. (rdr), dlatego poziom 8,5 proc (rdr) jest pozytywnym zaskoczeniem. Pełne dane o PKB w I kw. GUS poda 31 maja.

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po marcu tego roku GUS ocenił na 6,6 mld euro.

Ocena polskiego PKB przez PIE

Wysokie tempo wzrostu PKB utrzyma się jedynie przez kolejny kwartał - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego odnosząc się do wtorkowych danych GUS. Tempo wzrostu PKB na koniec roku spadnie poniżej 3 proc.

REKLAMA

Zdaniem analityków PIE polska gospodarka zanotowała mocny wzrost w I kwartale, a bieżące trendy sugerują także niezłe kolejne trzy miesiące. "W drugiej połowie roku czeka nas jednak wyraźne spowolnienie – tempo wzrostu PKB spadnie poniżej 3 proc." – dodali eksperci instytutu.

W ocenie ekspertów PIE wtorkowe dane pokazują "bardzo solidny wzrost" - zważywszy na rosyjską agresję na Ukrainę. Jednocześnie zaznaczyli, że mniejszym optymizmem napawa struktura PKB.

Według danych PIE za wzrost odpowiada głównie powiększanie zapasów przez przedsiębiorstwa.


Posłuchaj

Łukasz Kozłowski główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich ocenia poziom polskiego PKB po 1 kwartale 2022 roku ("Ekspres Gospodarczy" Blażej Prośniewski PR1) 5:47
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

"Dodatkowo wzrost konsumpcji to obecnie w dużej mierze zakupy pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy. Równolegle obserwujemy coraz słabsze wydatki na dobra trwałe np. sprzęt RTV czy samochody. Wszystkie te zmiany przemawiają za spowolnieniem gospodarczym. W drugiej połowie roku czekać będzie nas wyraźne spowolnienie" - wskazali analitycy PIE.


PR24/IAR/sw/PR1/B.Prośniewski


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej