Cyfryzacja prawa budowlanego. Posłowie przyjęli poprawki do projektu

2022-05-26, 15:04

Cyfryzacja prawa budowlanego. Posłowie przyjęli poprawki do projektu
Już obecnie za pomocą internetu można m.in. zgłosić roboty budowlane czy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.Foto: rsooll/Shutterstock.com

Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła siedem poprawek do projektu ustawy nowelizującej prawo budowlane. Nowe przepisy to kontynuacja prac nad cyfryzacją procesu budowlanego.

W czwartek sejmowa Komisja Infrastruktury rozpatrzyła 15 poprawek zgłoszonych 24 maja br. w trakcie drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Jedną poprawkę wycofano. Odrzucono wszystkie poprawki KP KO. Przyjęto natomiast siedem poprawek PiS.

Przyjęte poprawki

Jedna z przyjętych poprawek dot. artykułu mówiącego, że dane identyfikujące uprawnienia budowlane, kwalifikacje zawodowe oraz dane osoby, która nabyła te uprawnienia lub kwalifikacje, podlegają wpisowi do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane. Dodano, że niezwłocznie po dniu, w którym decyzja o uznaniu kwalifikacji zawodowych stała się ostateczna, właściwa Krajowa Rada izby samorządu zawodowego przekazuje te dane Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego za pomocą systemu e-CRUB i przy użyciu elektronicznych formularzy.

W toku prac nad projektem ustawy poseł sprawozdawca Anna Paluch (PiS) tłumaczyła, że nowe przepisy to kontynuacja rozpoczętej kilka miesięcy temu cyfryzacji procesu budowlanego. Przypomniała, że już teraz za pomocą internetu można m.in. zgłosić roboty budowlane lub rozbiórkę czy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Dziennik budowy w formie elektronicznej

Wśród głównych założeń proponowanej noweli jest umożliwienie prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także uregulowanie działania portalu e-budownictwo, który ma służyć do obsługi administracyjnej usług procesu budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami dziennik budowy będzie można prowadzić również - tak jak teraz - w formie papierowej, ale do 2030 roku.

Projekt ma też zapewnić prowadzenie centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Dzięki dostępowi do takich danych np. przy procesie uzyskiwania decyzji budowlanych projektanci nie będą musieli za każdym razem przynosić aktualnych uprawnień - będą one dostępne dla organów w postaci elektronicznej.

Czytaj także:

Ponadto projekt umożliwia uzgadnianie poszczególnych części projektu budowlanego sporządzanego w formie elektronicznej pod względem ochrony przeciwpożarowej. Obecnie przepisy są dostosowane do uzgadniania projektów w formie papierowej.

PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej