more_horiz
Gospodarka

Ekspert TUW PZUW: Kościół katolicki, to grupa bardzo świadomych uczestników ubezpieczeń wzajemnych

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 17:00
Kościół katolicki bardzo dobrze rozumie znaczenie ubezpieczeń wzajemnych, bo zarządza dziełami sztuki i majątkiem materialnym, zgromadzonym w świątyniach i w zakonach - powiedział Leszek Kuziemski, TUW PZUW w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Orso

Gość audycji przypomniał, że majątek Kościoła jest ubezpieczony od takich zjawisk jak powódź, czy pożar i dotyczy to nie tylko poszczególnych diecezji, zakonów, ale także Episkopatu Polski oraz Caritasu. Majątek jest ubezpieczony na zasadzie "na pierwsze ryzyko", co pozwala unikać kosztownych i trudnych analiz, ile jest wart konkretny kościół, plebania, zgromadzone w nich dzieła sztuki itp.

TUW PZUW oferuje Kościołowi 4 warianty (segmenty) tego typu ubezpieczeń, co daje różny poziom ubezpieczeń i wysokość stawek.

Zarówno duchowni jak i zatrudniani przez Kościół świeccy pracownicy, mogą być objęci zbiorowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi, dającymi dostęp do dodatkowych usług medycznych.

Księża wyjeżdżający za granicę np. do Włoch lub do Państwa Watykańskiego, dość często wykupują ubezpieczenia podróżne, które jeśli nie są wykorzystane ( tzw. osobodzień) przechodzą na kolejne wyjazdy i miesiące.

Powstał także "związek wzajemności członkowskiej" do spraw kościelnych ubezpieczeń wzajemnych, o nazwie "Święty Antonii", który od czterech lat grupuje ponad 100 uczestników ze środowiska polskiego Kościoła.

Każdy członek jest jego współwłaścicielem, bo wykupuje udział w zawiązku "Święty Antonii", który jest częścią innych ubezpieczeniowych związków wzajemnych, skupionych wokół TUW PZUW.Zapraszamy do wysłuchania całej unikalnej tematycznie audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:26 Leszek Kuziemski z TUW PZUW mówi jak ubezpiecza się Kościół katolicki ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Leszek Kuziemski z TUW PZUW mówi jak ubezpiecza się Kościół katolicki ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw