more_horiz
Gospodarka

Środki z KPO. Minister Puda: jest 116 kamieni milowych, ale nie ma wśród nich kwestii wyboru składu KRS

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 11:02
- Krajowy Plan Odbudowy zawiera 48 reform i 116 powiązanych z nimi kamieni milowych oraz 54 inwestycje i 166 wskaźników - mówi w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Minister Puda:  do wykorzystania mamy 23,858 mld euro w części dotacyjnej i 11,507 mld euro w części pożyczkowej
Minister Puda: do wykorzystania mamy 23,858 mld euro w części dotacyjnej i 11,507 mld euro w części pożyczkowejFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Negocjacje zostały oficjalnie zakończone, Komisja Europejska wyraziła zgodę na wypłacenie Polsce pieniędzy z europejskiego Funduszu Odbudowy, droga do wypłat jest otwarta - powiedziała Puda w czwartkowym "Gościu Niedzielnym".

Jaka dodał, "kamienie milowe są już ustalone".

- Skupiamy się na ich realizacji, a jest ich aż 116. KPO zawiera 48 reform i 116 powiązanych z nimi kamieni milowych oraz 54 inwestycje i 166 wskaźników. Ostatecznym terminem realizacji programu jest 31 sierpnia 2026 r. Do wykorzystania mamy 23,858 mld euro w części dotacyjnej i 11,507 mld euro w części pożyczkowej - powiedział Puda.

Zaangażowanie wielu ministerstw

Dodał, że w realizację KPO zaangażowanych jest 14 resortów jako instytucje odpowiadające za reformy i inwestycje.

- My jako Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizujemy rozdział tych środków do poszczególnych ministerstw i samorządów. Część tych kamieni milowych już została zrealizowana, np. wejście w życie wodoru jako paliwa alternatywnego. Na spełnienie innych mamy czas do lipca, więc np. ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną na pewno zdąży już przejść przez Senat i być podpisana przez prezydenta. Wśród tych 116 kamieni milowych obecnie nie ma kwestii wyboru składu KRS - tłumaczył Puda.

Inwestycje są niezbędne

Wcześnie minister Puda powiedział m.in., że zaplanowane w KPO reformy oraz inwestycje mają na celu nie tyle przywrócić gospodarkę do stanu sprzed pandemii COVID-19, ile przestawić ją na nowe tory rozwoju tak, abyśmy mogli jako państwo stawić czoła wyzwaniom demograficznym, zmianom klimatu, uczestniczyć w tworzeniu i korzystaniu z nowych technologii, skorzystać z dobrodziejstw cyfryzacji.

Minister zwrócił wtedy uwagę, że szczególnie mocno inwestycje i reformy KPO będą służyć koniecznej transformacji ekologicznej i cyfrowej.

W realizację KPO zaangażowanych jest 14 resortów jako instytucje odpowiadające za reformy i inwestycje W realizację KPO zaangażowanych jest 14 resortów jako instytucje odpowiadające za reformy i inwestycje

- Projekty realizujące cele klimatyczne będą stanowiły 42,7 proc. wartości KPO. Drugi kluczowy obszar reform to transformacja cyfrowa, na którą przeznaczymy 20,85 proc. środków KPO - wskazał Grzegorz Puda.

Czytaj także:

Zobacz także: Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia":

PAP/PR24.pl/mk