more_horiz
Gospodarka

EBC chce rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych. Wiemy kiedy nastąpi pierwsza decyzja

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 16:20
Na lipcowym posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego stopy procentowy w krajach strefy euro zostaną podniesione o 25 pkt baz. We wrześniu prawdopodobnie kolejna podwyżka - poinformował EBC.
EBC rozpocznie podnoszenie stóp procentowych w strefie euro co będzie miało wpływ m.in. na rynek walutowy
EBC rozpocznie podnoszenie stóp procentowych w strefie euro co będzie miało wpływ m.in. na rynek walutowyFoto: Pixabay/MichaelM

W czwartek Europejski Bank Cntralny wydał oświadczenie, w którym zadeklarowano zmniejszenie inflacji w strefie euro do 2 proc.

"Wysoka inflacja jest poważnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Rada Prezesów zadba o to, aby inflacja powróciła do celu 2 proc. w średnim okresie" - poinformowano.

Pierwszy ruch już w lipcu

W celu zmniejszenia inflacji EBC zamierza podczas lipcowego posiedzenia Rady Prezesów podnieść stopy procentowe o 25 pkt baz.

"Rada Prezesów postanowiła pozostawić oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących oraz oprocentowanie kredytu banku centralnego na koniec dnia i depozytu na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. i -0,50 proc." - napisano w komunikacie.

Bank centralny zaznaczył, że "jeśli średniookresowe prognozy inflacji utrzymają się lub pogorszą, na wrześniowym posiedzeniu będzie wskazana większa podwyżka".

Kolejny ruch we wrześniu?

Zdanien analityków z Banku Pekao kolejne decyzję EBC mogą zaskoczyć rynek. 

"Furtka do podwyżki o 50 pb we wrześniu jest otwarta, więc pewnie się to wydarzy. Łączna skala zacieśnienia wyceniona przez rynki wygląda na zbyt dużą, ale do tej pory kierunek zaskoczeń był jeden i nie widać tu punktu zwrotnego" - napisali eksperci Pekao na Twitterze. 

Jak odnotowała agencja Associated Press lipcowa podwyżka będzie pierwszą ze strony EBC od 11 lat. 

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk