Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce. Gaz-System: jest gotowy do nagazowania

2022-06-22, 12:19

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce. Gaz-System: jest gotowy do nagazowania
Gaz-System: Trasa odebranego gazociągu przechodzi przez 10 gmin w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Gaz-System dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów - Ciecierzyce. To najłdłuższy lądowy odcinek lądowy Baltic Pipe w Polsce. Biegnie na trasie Goleniów - Lwówek. Ma 191 km. Jest gotowy do rozruchu i nagazowania.

Trasa odebranego gazociągu przechodzi przez 10 gmin w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim. Spółka podkreśla, że odbioru dokonano miesiąc przed terminem umownym, po pozytywnym przeprowadzeniu prób hydraulicznych oraz wykonaniu badania tłokiem geometrycznym.

Gazociąg Goleniów - Ciecierzyce to fragment gazociągu Baltic Pipe, na którym wykonano najwięcej przejść bezwykopowych. Łącznie w 55 miejscach, pod istniejącą infrastrukturą lokalną oraz cennymi przyrodniczo terenami, wykorzystano nowoczesne technologie typu przeciski, przewierty, mikrotunelling oraz Direct Pipe.

Odbiór techniczny

Wcześniej tj. na początku czerwca operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował o odbiorze technicznym pierwszego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce - gazociągu Ciecierzyce-Lwówek. Odbioru dokonano 15 dni przed terminem założonym w umowie. Jak podkreślił wtedy Gaz-System po 18 miesiącach budowy gazociąg długości 69 km jest gotowy do nagazowania.

Wcześniej Budimex poinfomrowal, że finalizuje prace na gazociągu Goleniów-Ciecierzyce, najdłuższym odcinku lądowej części systemu Baltic Pipe. Jak mówił kierownik kontraktu w Budimexie Szczepan Konopczak, całość rurociągu w gruncie jest już ułożona, przeszła również wszystkie próby ciśnieniowe, zakończono spawanie liniowe i montażowe.

Szczegóły Baltic Pipe

Gazociąg Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł maksymalnie przesyłać 10 mld m sześc. gazu rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej