more_horiz
Gospodarka

Waloryzacja kontraktów w Ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Ponad 100 umów do zmiany

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 06:45
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planuje do końca wakacji podpisać z wykonawcami aneksy podwyższające limit waloryzacji kontraktów do 10 proc. - poinformował rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak.
GDDKiA planuje waloryzację kontraktów na budowę obwodnic.
GDDKiA planuje waloryzację kontraktów na budowę obwodnic.Foto: GDDKiA/Twitter

- Do końca wakacji chcielibyśmy podpisać wszystkie aneksy do umów podnosząc waloryzację do 10 proc. Tych umów jest ponad 100 - powiedział Piechowiak.

Wyjaśnił, że podniesienie waloryzacji do 10 proc. będzie dotyczyło umów, które dotychczas objęte były 5 proc. progiem waloryzacji, jak i tych wcześniej podpisanych, w których nie przewidziano waloryzacji.

- Chodzi o wszystkie umowy, zarówno te nowe, które dopiero podpiszemy, ale też wszystkie te, które są w realizacji z Programu Budowy Dróg Krajowych i z Programu budowy 100 obwodnic, wszystkie te, które zawarliśmy w tym roku, ale też wszystkie te, które zostały podpisane wcześniej na limicie 5-procentowym, albo bez limitu w ogóle. Tych ostatnich jest najmniej, bo są to najstarsze umowy. Najwięcej jest takich, które miały 5 proc. limit, czyli tych zawieranych od 2019 roku - powiedział.

Mechanizm waloryzacji

Piechowiak wyjaśnił, ze środki na podniesienie waloryzacji zostały zabezpieczone pod koniec maja tego roku, poprzez zwiększenie limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych o 2,6 mld zł oraz Programu budowy 100 obwodnic o 115 mln zł.

GDDKiA wprowadziła 5 proc. waloryzację dla kontraktów zawieranych od stycznia 2019 roku. Próg indeksacji został podniesiony do 10 proc. dla kontraktów zawieranych od lutego tego roku. Mechanizm waloryzacji reaguje na zmiany cen i odzwierciedla aktualną sytuację rynkową. Na bieżąco sprawdzane są wskaźniki waloryzacyjne GUS. Analizowane są ceny paliwa, cementu, asfaltu, stali i kruszywa, a także średnie wynagrodzenie pracowników branży. Na tej podstawie wyliczany jest wskaźnik korygujący cenę.

Z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że na koniec pierwszego kwartału 2022 r. wykonawcy z tytułu waloryzacji płatności za roboty budowlane na obecnie realizowanych kontraktach, otrzymali prawie 550 mln zł.

Pierwotny budżet "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.)" wynosił 105 mld zł. Jego aktualizacje przyniosły zwiększenie limitu wydatków. W lipcu 2017 r. do 135 mld zł, we wrześniu 2019 r. do 142,2 mld zł, a ostatnia z czerwca 2020 r. do 163,9 mld zł.

Z kolei budżet Programu budowy 100 obwodnic to 28 mld zł.

  • Czytaj także:

Minimalny podatek dochodowy od firm. Rząd proponuje zmiany

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib