more_horiz
Gospodarka

Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 10:36
Inflacja w czerwcu w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku wyniosła 15,6 proc. - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,5 proc.
Inflacja w Polsce. Znamy najnowsze dane
Inflacja w Polsce. Znamy najnowsze daneFoto: Shutterstock/Photobac

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 14,1 proc. licząc rok do roku, nośników energii - o 35,3 proc., paliw do prywatnych środków transportu o 46,7 proc.

Inflacja w Polsce. Nowe dane GUS

W opinii analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego obecny wskaźnik to głównie efekt kolejnych wzrostów cen paliw - tankowanie na stacjach benzynowych jest obecnie o 47 proc. droższe niż rok temu. Eksperci PIE podkreślają, że systematycznie rosną ceny towarów przemysłowych i usług - tzw. Inflacja bazowa przekroczyła w czerwcu 9 proc.

Z kolei analitycy Banku Pekao zauważają, że "duża w tym zasługa bardzo niskiej bazy odniesienia, ale także silnego wzrostu cen paliw (9,4 proc. mdm). Żywność z umiarkowanym wzrostem (+0,7 proc. mdm), nośniki energii dalej mocno - prawdopodobnie znowu za sprawą cen opału".

Pełne dane na temat lipcowej inflacji GUS poda 15 lipca.


PR24.pl, IAR, DoS