more_horiz
Gospodarka

Niemcy: ekonomiści krytykują antyinflacyjne plany Olafa Scholza

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 14:32
Niemieccy ekonomiści nie zgadzają się z antyinflacyjnymi pomysłami kanclerza Olafa Scholza. Polityk zaproponował m.in. jednorazową wypłatę specjalnego świadczenia. Zdaniem mediów jego obecne działania nie przynoszą wymiernych efektów.
Kanclerz Olaf Scholz do walki z inflacją chce zmobilizować całe społeczeństwo
Kanclerz Olaf Scholz do walki z inflacją chce zmobilizować całe społeczeństwoFoto: steflas/Shutterstock

W celu powstrzymania inflacji kanclerz Olaf Scholz zainicjował szereg spotkań z ekonomistami, związkowcami i przedstawicielami banku emisyjnego. Już kilka tygodni temu rząd federalny wprowadził tarczę antyinflacyjną, która miała odciążyć konsumentów. Po lekkim drgnięciu ceny paliw jednak znów zaczęły rosnąć.

- Musimy się nastawić na długi kryzys. Zachęcam wszystkich do zwarcia szeregów, tak aby go jak najszybciej zażegnać - powiedział Olaf Scholz po spotkaniu z szefową Federacji Niemieckich Związków Zawodowych Yasmin Fahimi.

Jednym ze sposobów na walkę z inflacją miałaby być jednorazowa wypłata świadczenia wolnego od podatku. Coraz więcej ekspertów wątpi jednak w skuteczność tego rozwiązania. "Ten plan nie wpłynie na rosnące wskaźniki inflacyjne" - napisał tygodnik "Wirtschaftswoche". "Dla rządu są one nawet korzystne, bo powodują wzrost bazy podatkowej.

Czytaj także:

"Związkowcy, którzy schowali legitymację SPD do kieszeni, nie będą raczej stawiać oporu" - dodał tygodnik.

IAR/pr24.pl/PKJ