more_horiz
Gospodarka

PZU sfinalizowało zakup TFI Energia. Aktywa ubezpieczyciela wzrosły o kolejne miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 15:33
Powszechny Zakład Ubezpieczeń nabył 100 procent akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia, które wcześniej należało do Polskiej Grupy Energetycznej - podało biuro prasowe ubezpieczyciela. Dzięki transakcji aktywa znajdujące się pod zarządzaniem spółek Grupy PZU wzrosły o "blisko 2 mld zł".
Grupa PZU SA posiada aktywa wyceniane na blisko 400 mld zł. W całej Polsce ubezpieczyciel ma ok. 22 mln klientów.
Grupa PZU SA posiada aktywa wyceniane na "blisko 400 mld zł". W całej Polsce ubezpieczyciel ma ok. 22 mln klientów.Foto: PAP/Albert Zawada

"Konsekwentnie realizujemy strategię Grupy PZU na lata 2021-2024, która zakłada między innymi wzrost zarządzanych przez nas aktywów do 60 mld zł, czyli o ponad 80 procent względem roku 2020" - powiedziała cytowana w informacji prasowej prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła.

Dodała, że zakup TFI Energia "daje możliwość uzyskania efektów synergii i zbudowania wartości dodanej dla Grupy PZU oraz zapewnienia klientom ponadprzeciętnych stóp zwrotu i innych korzyści".

Sprzedaż zgodna ze strategią 

Prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski ocenił, że "transakcja wpisuje się w realizację strategii Grupy PGE do 2030 r.".

"Sprzedaż akcji TFI Energia to kolejny krok na drodze do konsekwentnego porządkowania struktury Grupy PGE i koncentracji na działalności podstawowej, którymi są wytwarzanie, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej" - wyjaśnił.

Specjalizacja TFI Energia

TFI Energia to towarzystwo funduszy inwestycyjnych specjalizujące się w zarządzaniu programami Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE) dla pracowników energetyki. Zarządzane przez nie aktywa to środki klientów instytucjonalnych oraz środki zgromadzone w ramach PPE.

Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.

Grupa PZU SA posiada aktywa wyceniane na "blisko 400 mld zł". W całej Polsce ubezpieczyciel ma ok. 22 mln klientów.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk