more_horiz
Gospodarka

Ekonomista KIG: wzrost produkcji przemysłowej jest wciąż na dobrym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:00
-Wzrosty produkcji przemysłowej z pierwszej połowy roku powyżej 10 procent, były czymś nadzwyczajnym, a obecne wyniki z czerwca to nadal porządny wynik na tle UE np. Niemiec - powiedział Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Prawdziwy stan rynku pracy poznamy jesienią, gdy firmy będą planowały zatrudnienie pod szacowaną produkcję w roku 2023.
Prawdziwy stan rynku pracy poznamy jesienią, gdy firmy będą planowały zatrudnienie pod szacowaną produkcję w roku 2023. Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

W opinii eksperta dobre wyniki produkcji przemysłowej, są dowodem wychodzenia polskiej gospodarki z covidowej zapaści.

Ale nawet minimalny spadek produkcji w czerwcu do maja tego roku, nie wiele znaczy, gdyż w statystykach widać wyraźny skok w górę, gdy porównamy te same miesiące z rokiem 2021.

Zdaniem eksperta KIG od 2-3 lat wyniki polskiej gospodarki nie są odzwierciedleniem koniunktury w Niemczech, można wręcz odnieść wrażenie, że "to czego nie wyprodukowały, niemieckie firmy zrobiono to u nas, co daje takie, a nie inne wyniki".

Piotr Soroczyński skomentował, też bardzo dobre wyniki na rynku pracy, choć akcentował w swoim komentarzu, że lato to tradycyjnie czas pracy sezonowej w rolnictwie, usługach, hotelarstwie itp.

A prawdziwy stan rynku pracy poznamy jesienią, gdy firmy będą planowały zatrudnienie pod szacowaną produkcję w roku 2023 i dopiero wtedy mogą pojawić się spadki zatrudnienia, ale niezbyt duże.


Zapraszamy do wysłuchania audycji prowadzonej przez Justynę Golonko.


Posłuchaj
04:28 Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG ocenia dane GUS o produkcji przemysłowej ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG ocenia dane GUS o produkcji przemysłowej ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR24/PR1/Justyna Golonko/sw