Światowy kryzys żywnościowy zażegnany? Jest porozumienie ws. odblokowania eksportu zboża z Ukrainy
Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne - przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Stambule, gdzie trwały negocjacje między delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.
2022-07-22, 16:53
Umowa pozwoli na znaczący eksport zboża przez trzy kluczowe ukraińskie porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem) - zaznaczył Guterres.
Zyskają ludzie najbardziej narażeni na głód
Dodał, że na porozumieniu zyskają kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód.
Sekretarz generalny ONZ wezwał też Rosję i Ukrainę do pełnego stosowania się do zapisów umowy.
Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział podczas ceremonii podpisania porozumienia: "Jesteśmy dumni z tego, że bierzemy udział w inicjatywie, która odegra ważną rolę w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego". Dodał, że umowa złagodzi wzrost cen żywności na globalnych rynkach.
Zboże czeka w magazynach na wysyłkę
Trwająca od pięciu miesięcy rosyjska blokada ukraińskich portów doprowadziła do poważnego kryzysu żywnościowego na świecie.
REKLAMA
Dotknął on głównie Afryki, ale przyczynił się także do wzrostu cen chleba i mąki w Europie, w tym w Polsce. W samej tylko Odessie w magazynach czeka 20 milionów ton zboża, których dotąd nie można było wywieźć.
Czytaj także"
- Eksport zboża z Ukrainy. Ukraiński MSZ: oczekujemy całkowitego bezpieczeństwa na Morzu Czarnym
- Turcja wypuściła rosyjski statek, który przewoził skradzione zboże. Ukraińskie władze nie kryją rozczarowania
- Pomoc UE w eksporcie zboża z Ukrainy. Henryk Kowalczyk: wciąż nie ma konkretnych działań
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell skomentował na Twitterze: "Nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę naraziła miliony osób na głód. Dzisiejsze porozumienie w Stambule to krok we właściwym kierunku. Apelujemy o jego szybkie wdrożenie".
Co zawiera porozumienie?
Ustalenia podpisanego przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ porozumienia odblokowującego eksport zbóż z Ukrainy przewidują zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy do ukraińskich portów, co oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych umową statków i obiektów - przekazali urzędnicy ONZ.
W rozmowie z dziennikarzami wyżsi przedstawiciele ONZ zaznaczyli jednak, że w tekście umowy nie pada słowo "zawieszenie broni" - relacjonuje agencja Reutera.
Strona ukraińska ma zapewnić bezpieczne przejście statków eksportujących zboże przez zaminowane wody wokół ukraińskich portów.
Wspólne Centrum Koordynacyjne
Wśród najważniejszych zapisów porozumienia znalazło się też utworzenie w Stambule Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, z przedstawicielami wszystkich czterech stron. Zadaniem Centrum będzie m.in. koordynowanie kontroli statków, prowadzonej w tureckich portach, która ma zapobiec sprowadzaniu przez jednostki udające się po ukraińskie zboże broni do tego kraju.
Umowa została zawarta na 120 dni, z możliwością jej przedłużenia. Zanim statki zaczną faktycznie wywozić zboże z ukraińskich portów minie kilka tygodni, samo przygotowanie ukraińskich portów do tej operacji wymaga około 10 dni - zaznaczyli przedstawiciele ONZ
Polskie Radio 24, akg
REKLAMA
REKLAMA