more_horiz
Gospodarka

Wakacje kredytowe. Sprawdź, jak w każdym z banków można złożyć wniosek

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 08:00
Od piątku, czyli od 29 lipca  osoby chcące skorzystać z wakacji kredytowych mogą w tej sprawie składać wnioski w obsługującym je banku. Jeżeli masz kredyt mieszkaniowy i nawet nie masz kłopotów z jego spłatą, to warto rozważyć skorzystanie z zawieszenia na jakiś czas spłat.    
Niespłacone (zawieszone) raty nie są dopisywane do kredytu (ani odsetki ani kapitał). Jak to ujął jeden doświadczony bankier bank tworzy kapitał - poboczny, który czeka aż spłacimy cały kredyt. I nie ma znaczenia czy to oznacza 2 czy 25 lat.
Niespłacone (zawieszone) raty nie są dopisywane do kredytu (ani odsetki ani kapitał). Jak to ujął jeden doświadczony bankier bank tworzy kapitał - poboczny, który czeka aż spłacimy cały kredyt. I nie ma znaczenia czy to oznacza 2 czy 25 lat.Foto: Shutterstock/WAYHOME studio

Żeby skorzystać z wakacji trzeba spełniać następujące warunki:

  • odroczenie spłat przysługuje wyłącznie na jeden kredyt, zaciągnięty na nieruchomość, w której mieszkamy.
  • musi być to kredyt zaciągnięty w złotych.
  • zawarcie umowy kredytowej nastąpiło przed 1 lipca 2022.
  • okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od daty 1 lipca 2022.

Nie ma znaczenia jak dużo wzrosły nam raty spłacanego kredytu i czy w ogóle wzrosły. To ostatnie jest możliwe, bo nieznaczna część kredytów mieszkaniowych udzielona była przy stałej stopie procentowej.

Jak banki informują o wakacjach

Wniosek trzeba złożyć w przed terminem lub w terminie spłaty raty kredytu. Dlatego ten najbliższy piątek, 29 lipca jest taki ważny bo to jest jedyny termin w którym możemy występować o zawieszenie raty (wakacje), której termin spłaty wypada na dzień 1 sierpnia. Choć przynajmniej część banków  przyjmuje tez wnioski w dniu, w którym powinniśmy spłacić ratę.

Banki na swoich stronach internetowych powinny informować klientów o terminach i sposobie składania wniosków strony banków, ale gdy usiłowaliśmy to sprawdzić okazało się, że na stronach dwóch największych detalicznych banków (państwowe: PKO BP i Pekao SA) nic nie ma zarówno w wyszukiwarkach jak i na głównej stronie www obu instytucji finansowych.

Jak to działa w ING Banku?

Trzecim pod względem przewidywanych kosztów wakacji kredytowych bankiem jest ING BŚK. Ma podstronę poświęconą temu tematowi:

https://www.ing.pl/kontakt/pomoc-dla-kredytobiorcow/zawieszenie-splaty-kredytu-hipotecznego

Wynika z niej m.in. że w br. można zawiesić spłaty w okresie 1 sierpień – 30 wrzesień lub 1 października – 31 grudnia (trzeba wskazać dwa miesiące, które wykorzystamy na wakacje). Natomiast w 2023 r. możemy wziąć wakacje na 1 dowolny miesiąc w każdym kwartale.

Dla każdego miesiąca zawieszenia musisz złożyć osobny wniosek – informuje bank.

ING Bank zastrzega , że "jeśli Twoja umowa została zawarta przez więcej niż jedną osobę, dołącz do wniosku skan lub zdjęcie pełnomocnictwa od wszystkich pozostałych współkredytobiorców. Jeżeli nie możesz wydrukować pełnomocnictwa, przepisz ręcznie treść ze wzoru".

mBank: mniej wniosków  

Również czwarty pod względem przewidywanych kosztów wakacji mBank ma podstronę poświęconą korzystaniu z wakacji kredytowych:

https://www.mbank.pl/informacje-dla-klienta/indywidualny/post,9832,wakacje-kredytowe-%E2%80%93-od-29-lipca-zlozysz-wniosek-o-zawieszenie-splaty-kredytu-hipotecznego-w-mbanku.html 

Na tej stronie mBank pisze, ze nawet nie trzeba złożyć wniosku w placówce banku. Można to zrobić również za pośrednictwem internetu (serwisu transakcyjnego). "Na wniosku możesz zaznaczyć wszystkie miesiące danego kwartału (zgodnie z limitem w danym kwartale). Dla każdego miesiąca możesz też złożyć oddzielny wniosek". Czyli mBank pozwala złożenie wniosku na kilka miesięcy a w ING nie jest to możliwe.

Oba banki piszą, ze formularz wniosku o wakacje będzie dostępny na ich stronie od 29 lipca.

Również 5. na liście banków najbardziej poszkodowanych przez wakacje kredytowe jest Santander. On ma informacje o wakacjach powieszone na 1. Stronie swojego portalu. Choć tu liczba informacji jest bardzo niewielka. 

https://www.santander.pl/komunikat-wnioski-o-zawieszenie-splaty-kredytu-hipotecznego

Prawie wszystko co tam napisano zamieszczamy poniżej:   "wniosek o zawieszenie raty płatnej w danym miesiącu będzie można składać najpóźniej do dnia płatności danej raty zgodnie z harmonogramem spłat kredytu.

Jak zawiesić spłatę raty?

Jeśli płatność raty kredytu przypada na 20 sierpnia, to wniosek o zawieszenie spłaty tej raty można złożyć do 20 sierpnia.

Wnioski o zawieszenie raty będzie można złożyć w Santander internet i oddziałach."

Bank Millenium: dużo informacji

Najwięcej informacji o wakacjach kredytowych znaleźć można na stronie banku Millennium. 

https://www.bankmillennium.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/ustawowe-wakacje-kredytowe

Tu można znaleźć kilka ciekawych informacji, które przytaczamy w całości:

  • Jeśli masz kredyt z ubezpieczeniem, wakacje nie spowodują zawieszenia opłat i składek związanych z ubezpieczeniem.
  • Zapewnij środki na ich spłatę zgodnie z harmonogramem, aby zapewnić ciągłość ubezpieczenia.
  • Wakacje kredytowe nie spowodują, że wstrzymamy wypłatę transz kredytu, chyba że złożysz taki wniosek.
  • Jeżeli korzystasz ze standardowych wakacji kredytowych (zawieszenie spłaty jednej raty kredytu raz w roku), to gdy złożysz wniosek o ustawowe wakacje kredytowe, skrócimy czas trwania standardowych wakacji.
  • Informację o zawieszeniu spłaty Twojego kredytu przekażemy do Biura Informacji Kredytowej S.A.
  • Jednorazowo możesz wnioskować o jeden lub dwa miesiące ustawowych wakacji kredytowych. Jeśli spełniasz warunki, wakacje rozpoczną się z dniem, w którym otrzymamy Twój wniosek.

Bank przyjmuje wnioski za pośrednictwem swojego internetu Millenet oraz w placówkach.

Co na to BIK SA?

Niepokojąco wygląda zapis o informowaniu o wakacjach Biura Informacji Kredytowej. Zasadniczo takie zawiadomienia składa bank gdy jego klient ma jakieś kłopoty ze spłatą kredytu. Nie dawno PAP zamieścił w tej sprawie wyjaśnieni prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza. Zapytany przez dziennikarzy, czy informacja o tym, że klient korzysta z wakacji kredytowych, będzie umieszczana w Biurze Informacji Kredytowej, odparł, że "po to są wakacje kredytowe, żeby w ich czasie nie brać kolejnych kredytów".

-Wszystkie istotne informacje podczas procesu kredytowania bank powinien brać pod uwagę. Również taka informacja, że klient z jakichś powodów musiał sięgnąć do takiego rozwiązania, jak wakacje kredytowe będzie, w taki czy inny sposób, musiała być uwzględniana, no, bo inaczej, do czego byśmy doprowadzili? Bank udzielając kredytu musi dokładnie zbadać zdolność kredytową klienta i wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności (...) - zaznaczył Krzysztof Pietraszkiewicz dla PAP.

Fachowcy oceniają, ze złożenie wniosku w banku powinno zająć kilka minut.

A co mamy zapisane w ustawie?

Formularze wniosków o wakacje kredytowe banki powiesza na swoich stronach 29 lipca. Tego dnia już będzie można składać wniosek. W zależności od banku wniosek może być jeden lub więcej. Z ustawy wynika, że banki w ciągu 20 dni powinny potwierdzić otrzymanie wniosku.

Ale nawet jeżeli tak się nie stanie to i tak nasze wakacje w terminach o które wnioskowaliśmy są niezagrożone. Jeżeli spełniamy warunki ustawowe, bank nie ma prawa odmówić nam kredytu.

Rzecznik Finansowy zapowiedział uruchomienie dedykowanej infolini, poprzez którą każdy zainteresowany będzie mógł się zwrócić z pytaniem do eksperta lub zgłosić problem. Ale na razi jeszcze nie ruszyła.

Ile stracą na tym banki?

Ocenia się, ze z powodu wakacji banki stracą 13 – 20 mld zł, czyli tyle ale tylko na jakiś zyskają kredytobiorcy, bo wydłuża im się czas spłaty kredytu. Ale nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. W czasie wakacji nie musimy płacić ani odsetek, ani kapitału lub prowizji. Natomiast jeżeli kredyt jest ubezpieczony, to składki w tym czasie musimy płacić. Prawdopodobnie tez trzeba będzie wydłużyć okres ubezpieczenia o te kilka miesięcy  kiedy będziemy spłacali raty.

Niespłacone (zawieszone) raty nie są dopisywane do kredytu (ani odsetki ani kapitał). Jak to ujął jeden doświadczony bankier bank tworzy kapitał - poboczny, który czeka aż spłacimy cały kredyt. I nie ma znaczenia czy to oznacza 2 czy 25 lat.

Ważne, że te zamrożone raty czekają i spłacamy je w tych samych ratach i w tej kolejności, co płacilibyśmy gdyby nie wakacje kredytowe. Jeżeli ktoś skorzysta z 8 miesięcy wakacji (czyli z maksymalnej dopuszczonej przez prawo liczby miesięcy)  i te raty wynoszą po np.  500 zł (odsetki i kapitał). To za te 2 czy 25 lat spłacamy przez 8 miesięcy dłużej po 500 zł. Ale nie płacimy z tego tytułu żadnych dodatkowych odsetek czy opłat.

Czytaj także:

Dla kredytobiorców jest jeszcze jest FWK

Warto pamiętać, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie pozbawia nas prawa korzystania z pieniędzy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To też bardzo atrakcyjna finansowo forma wsparcia . Wsparcie z niego może wynieść do 2 tys. zł miesięcznie i może być wypłacane przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy.

Zwrot wsparcia rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej raty pomocy i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. W przypadku spłaty stu rat bez opóźnienia, część przyznanego wsparcia/pożyczki umarza się


PR24.pl/PKJ