Przebudowa dworca w Kołobrzegu. "Będzie wizytówką i ważnym punktem na mapie miasta"
Elewacja z cegły klinkierowej, w niższej części budynku wykonana w konstrukcji muru pruskiego, wysoka wieża z nowym hełmem oraz iluminacja podkreślająca charakterystyczną bryłę - tak będzie wyglądał dworzec w Kołobrzegu po przebudowie. Spółka PKP podpisała umowę z wykonawcą prac i przekazały plac budowy.
2022-07-28, 16:01
Inwestycja to kompleksowa przebudowa dworca. Jest ona realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niej dworzec w Kołobrzegu, który pochodzi z 1904 roku odzyska swój historyczny wygląd.
Nawiązanie do historycznych wzorów
Renowację przejdzie elewacja, która zostanie pokryta w większości cegłą klinkierową. W niższej parterowej części budynku planuje się odtworzenie muru pruskiego. Znajdzie się on również tuż po hełmem wieży o wysokości 17,5 metra, która odzyska historyczny, bardziej spiczasty kształt oraz iglicę.
Odtworzone na wzór historycznych zostaną również stolarka okienna i drzwiowa, w tym wielkopowierzchniowe, łukowe okna holu głównego, a także charakterystyczne, modernistyczne, ośmiokątne, zlokalizowane w elewacji od strony miasta. Poddaną renowacji elewację i bryłę dworca podkreśli nocna iluminacja.
Przestronna poczekalnia
Hol dworca, mieszczący centrum obsługi podróżnych, znajdzie się w centralnej części budynku. Połączy on w swoim wyglądzie historię i nowoczesność. Bez zmian pozostanie jego układ oraz wysokość, a także łukowy strop. Konserwację przejdzie fryz z motywem roślinnym.
REKLAMA
W holu nowymi elementami wystroju wnętrza będą koliste żyrandole o nowoczesnym designie, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, zegar oraz ławki z drewnianymi siedziskami. Tuż przy holu będzie mieścić się przestronna poczekalnia, również urządzona w stylu nowoczesnym.
Strefa obsługi podróżnych
Na jednej ze ścian zostanie wyeksponowana płaskorzeźba, przedstawiająca mewy na tle fal morskich. W strefie obsługi podróżnych znajdą się kasy biletowe, pokój zabaw dla dzieci wraz z pomieszczeniem dla rodziców z dziećmi, informacja turystyczna oraz lokale na wynajem. Natomiast we wschodniej części obiektu będzie dworzec autobusowy wraz z trzema kasami biletowymi.
- Podpisanie umowy na przebudowę dworca w Kołobrzegu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką i ważnym punktem na mapie miasta (...) - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Bardziej ekologiczny
Dworzec będzie również bardziej komfortowy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dzięki wyprofilowaniu nawierzchni zniwelowana zostanie różnica w wysokości terenu pomiędzy dworcem a otaczającym go terenem.
REKLAMA
Dzięki inwestycji dworzec stanie się również bardziej ekologiczny i bezpieczny. W otoczeniu budynku zostaną ułożone nowe chodniki oraz zamontowane elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze czy oświetlenie. Natomiast po jego wschodniej stronie zostanie wybudowana wiata rowerowa.
- Więcej inwestycji w Programie Przystankowym. Kolej będzie bardziej dostępna dla pasażerów
- Znów służą podróżnym. Dworce w Pobiedziskach i Kobylnicy odzyskały dawny blask
Koszt przebudowy dworca w Kołobrzegu to ponad 24 miliony złotych. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to pierwsza połowa 2024 roku.
Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA