more_horiz
Gospodarka

Uwaga! Cyberprzestępcy podszywają się pod znaną firmę ubezpieczeniową. KNF ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 11:45
Przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod Grupę PZU ostrzega w poniedziałek CSIRT KNF. Jak dodano, publikują oni fałszywe reklamy w mediach społecznościowych, oferując szybkie zyski.
KNF: cyberprzestępcy podszywają się pod Grupę PZU i publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych oferujące szybkie zyski
KNF: cyberprzestępcy podszywają się pod Grupę PZU i publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych oferujące szybkie zyskiFoto: Urząd KNF/Twitter

"Uwaga na kolejne oszustwo inwestycyjne w nowej odsłonie! W tym przypadku cyberprzestępcy podszywają się pod Grupę PZU i publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych oferujące szybkie zyski. Nie dajcie się zwieść – to kolejny sposób, aby pozbawić Was oszczędności!" - przekazał w poniedziałek na Twitterze Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

Jak podano, taka reklama zawiera treść: "Z PZU otrzymasz miesięczną wypłatę w wysokości 10 000 zł. Zostań inwestorem w najbardziej utytułowanej polskiej firmie".

Zespół CSIRT KNF realizuje zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa, we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, a w szczególności zespołami CSIRT poziomu krajowego. 

Różne metody oszustów

Pod koniec sierpnia br. CSIRT KNF ostrzegał przed kolejną kampanią phishingową podszywającą się pod firmę InPost. Cyberprzestępcy przesyłają fałszywe wiadomości SMS z linkiem prowadzącym do fałszywej bramki płatności. 

Phishing to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się przestępców pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk