more_horiz
Gospodarka

Bezrobocie w Polsce na rekordowo niskim poziomie. Minister Maląg: takich liczb nie widzieliśmy od ponad trzech dekad

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 12:50
- W sierpniu stopa bezrobocia spadła do 4,8 procent z 4,9 procent odnotowanego w czerwcu i lipcu. Takich liczb nie widzieliśmy od ponad trzech dekad - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister: w pandemii wspieraliśmy skutecznie firmy, by nie musiały sięgać po ostateczne rozwiązanie, czyli zwolnienia pracowników
Minister: w pandemii wspieraliśmy skutecznie firmy, by nie musiały sięgać po ostateczne rozwiązanie, czyli zwolnienia pracownikówFoto: Shutterstock/Kzenon

Szefowa MRiPS podkreśliła, że bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie.

- W sierpniu stopa bezrobocia spadła do 4,8 proc. z 4,9 proc. odnotowanego w czerwcu i lipcu. To jeszcze lepszy wynik niż wskazywały wstępne szacunki. Takich liczb nie widzieliśmy od ponad trzech dekad - powiedziała minister Maląg.

Zdaniem minister "historycznie niski wskaźnik nie jest tylko efektem sezonowości, wynikającym z pojawienia się w okresie letnim większej liczby ofert pracy, ale przede wszystkim działań rządu".

Wsparcie rządowe

- W pandemii wspieraliśmy skutecznie firmy, by nie musiały sięgać po ostateczne rozwiązanie, czyli zwolnienia pracowników. Zależało nam na tym, by ochronić jak najwięcej miejsc pracy. Jak widać ten egzamin zdaliśmy - stwierdziła.

- Ochrona rynku pracy i tych najmniej zarabiających nadal pozostaje dla nas priorytetem, dlatego w lipcu przyszłego roku najniższe pensje wzrosną o 590 zł w stosunku do poziomu 3010 zł w tym roku - podsumowała minister Maląg.

Dane GUS

Jak podał wcześniej GUS liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu sierpnia 2022 r. wyniosła 806,9 tys. wobec 810,2 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 960,8 tys. przed rokiem. Natomiast liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 106,8 tys. w sierpniu 2022 r. wobec 103,5 tys. w lipcu br. i 95,4 tys. rok temu. 

Ostatni raz w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych - 699 tys. - zarejestrowanych było w lipcu 1990 r.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 806,9 tys. wobec 810,2 tys. osób w lipcu. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 806,9 tys. wobec 810,2 tys. osób w lipcu.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk