Powstanie 12 kilometrów drogi ekspresowej S17. Umowa została już podpisana
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S17 od węzła Zamość Wschód do węzła Zamość Południe. To fragment większego odcinka tej trasy Zamość - Hrebenne.
2022-10-14, 17:47
Przetarg na realizację prac wygrała firma Budimex oferując najniższą cenę - niewiele ponad 440 milionów złotych. Jako jedyna firma mieściła się w budżecie GDDKiA. Drogowcy przeznaczyli na nią 450 milionów złotych. Odcinek Zamość Wschód - Zamość Południe będzie liczył około 12,5 kilometra.
Rozpocznie się węzłem Zamość Wschód, który będzie wybudowany na przecięciu z drogą krajową numer 74, w okolicach miejscowości Jarosławiec. Trasa przebiegać będzie na wschód od obecnej drogi krajowej nr 17, ominie Barachaczów oraz Łabunie i zakończy się węzłem Zamość Południe w okolicach Wólki Łabuńskiej, na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku miejscowości Tyszowce. W ramach inwestycji rozbudowany będzie także fragment drogi krajowej 74 od Zamościa do Miączyna o długości około czterech kilometrów.
Szczegóły inwestycji
Kierowcy będą mieli do dyspozycji pod dwa pasy ruchu w każdą stronę. W ramach inwestycji powstaną także obiekty inżynierskie, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.
Od momentu podpisania umowy zwycięzca będzie miał 36 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. W ten okres nie wliczają się przerwy zimowe od 16 grudnia do 15 marca na etapie robót budowlanych.
REKLAMA
Kolejne plany inwestycyjne
To niejedyne inwestycje związane z trasą S17 w tym regionie. Drogowcy chcą w przyszłym roku rozpocząć budowę odcinka z Zamościa do Tomaszowa Lubelskiego. Odcinek ten będzie miał ponad 18 kilometrów długości. GDDKiA informuje, że budżet na realizację tej inwestycji wynosi 838 milionów złotych. W jej ramach powstanie między innymi węzeł Tarnawatka na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku Łaszczowa, a także para Miejsc Obsługi Podróżnych Krynice. Za węzłem trasa poprowadzi korytarzem obecnej drogi krajowej 17 i zakończy się w pobliżu Dąbrowy Tomaszowskiej, gdzie połączy się z obwodnicą Tomaszowa Lubelskiego.
Trzecim odcinkiem tej trasy jest fragment z Tomaszowa do Hrebennego na granicy państwa. Ten odcinek ma ponad 17 kilometrów długości. Podobnie, jak dwa poprzednie odcinki, budowa tego fragmentu ma się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończy się dwa lata później, czy li w 2025 roku. W ramach tej inwestycji powstaną między innymi Most, estakady, przejścia dla zwierząt, wiadukty, przejazdy gospodarcze pod trasą ekspresową oraz kładka dla pieszych.
Trasa ekspresowa S17 ma połączyć Warszawę z aglomeracją Lubelską i dalej z Zamościem i granicą polsko – ukraińską w miejscowości Hrebenne. Większość odcinków od Lublina w stronę stolicy już funkcjonuje. Brakuje jedynie odcinka tej trasy, który ma być elementem wschodniej obwodnicy Warszawy. Istniejący fragment rozpoczyna się na węźle Lubelska i prowadzi do Lublina.
- To będzie jeden z najtrudniejszych odcinków trasy Via Carpatia. Umowa podpisana
- Drogowcy rozpoczynają budowę dwóch odcinków S1. Prace zakończą się pod koniec 2023 r.
- Kolejne umowy i przetargi na budowę dróg. Wsparciem dla wykonawców ma być waloryzacja wartości kontraktów
IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk
REKLAMA