more_horiz
Gospodarka

Inwestycje kolejowe mają przebiegać szybciej i sprawniej. Rząd zmieni przepisy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 15:00
Projekt nowelizacji ustawy, która ma m.in. usprawnić realizację inwestycji kolejowych został skierowany do konsultacji publicznych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Planowane zmiany prawa mają umożliwić sprawniejszą realizację inwestycji kolejowych.
Planowane zmiany prawa mają umożliwić sprawniejszą realizację inwestycji kolejowych.Foto: Shutterstock/VladimirE

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw.

Krótszy czas oczekiwania na decyzję

Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji, nowelizacja przyczyni się do przyśpieszenia kolejowego procesu inwestycyjnego. 

Wskazano, że zmiana przepisów przyśpieszy także proces uzyskiwania wszystkich niezbędnych decyzji i pozwoleń koniecznych do rozpoczęcia robót budowlanych o około 14 miesięcy.

Z kolei zwiększenie liczby załączników do wniosków o wydanie decyzji o lokalizacji linii kolejowej m.in. usprawni postępowania odszkodowawcze i wpisy w księgach wieczystych redukując obciążenie biurokratyczne administracji i sądownictwa - zaznaczono.

Nowe i precyzyjniejsze regulacje

Proponowane zmiany przepisów polegają też na doprecyzowaniu lub dodaniu nowych regulacji, które mają pozytywnie wpłynąć na realizację procesu inwestycyjnego przez PKP PLK.

Zmiany mają też umożliwić sprawniejszą realizację przedsięwzięć mających na celu rozwój m.in. centrów logistycznych i poprawę warunków obsługi transportowej podmiotów korzystających z usług kolejowego przewozu towarów.

Czytaj także:

PAP/IAR, akg