more_horiz
Gospodarka

Decyzje o budowie linii kolejowych będą zapadały szybciej. Rząd chce zmienić przepisy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 14:27
Rząd planuje skrócenie procesu wydawania decyzji dotyczących ustalania lokalizacji linii kolejowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Rząd planuje jeszcze w tym roku znowelizować przepisy, aby usprawnić realizację inwestycji kolejowych.
Rząd planuje jeszcze w tym roku znowelizować przepisy, aby usprawnić realizację inwestycji kolejowych.Foto: twitter/poslkiprogramkolejowy

W wykazie podano, że chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Dodano, że rząd planuje przyjęcie tego projektu do końca września tego roku.

"Zaproponowane zmiany w ustawie (...) uszczegółowiają poszczególne przepisy i służą usprawnieniu realizacji inwestycji przez wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych i skrócenie procesu wydawania oraz realizacji decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej" - wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawniejsza realizacja inwestycji

Jak dodano, usprawnienie realizacji inwestycji kolejowych wymaga też kompleksowego uregulowania tytułu prawnego do nieruchomości zajętych pod drogi budowane/przebudowane w związku z realizacją inwestycji kolejowych czy wyznaczania terminu wygaszenia trwałego zarządu ustanowionego na nieruchomości przeznaczonej pod pas linii kolejowej stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

W wykazie podano też, że należy wprowadzić takie zmiany, które umożliwią sprawniejszą realizację przedsięwzięć mających na celu rozwój m.in. centrów logistycznych i poprawę warunków obsługi transportowej podmiotów korzystających z usług kolejowego przewozu towarów.

Czytaj także:

Polskie Radio 24, akg

REKLAMA