more_horiz
Gospodarka

Uściński: przystosowanie pustostanów szansą na zmniejszenie kolejek oczekujących na lokale komunalne

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 14:30
Chcemy zachęcać samorządy do remontów pustostanów i korzystania z rządowych środków na ten cel. Dzięki temu można w szybki sposób zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce - powiedział w Otwocku wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Ministerstwo rozwoju pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi ułatwić przystosowanie pustostanów na cele mieszkaniowe.
Ministerstwo rozwoju pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi ułatwić przystosowanie pustostanów na cele mieszkaniowe.Foto: Shutterstock.com/Wojciech Lisinski

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie remontu pustostanów z Funduszu Dopłat prowadzonego przez BGK. Wysokość dofinansowania może wynieść do 80 proc. kosztów.

Duży potencjał

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wziął w piątek udział w konferencji przed częściowo niezamieszkałym budynkiem komunalnym w Otwocku, w którym lokale będą remontowane z Funduszu Dopłat. Wiceminister zaznaczył, że ok. 11 proc. mieszkań w Polsce to pustostany. - Większość z nich jest w rękach samorządów. To bardzo duży potencjał, dzięki któremu można w szybki sposób zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce - wskazał Uściński.

Jak zauważył, przystosowanie pustostanów jest szansą na zmniejszenie kolejek oczekujących na mieszkania komunalne i zwiększenie zasobów mieszkaniowych gmin. - Liczymy na to, że to spowoduje obniżenie tendencji rynkowych, ustabilizuje ceny najmu i kupna lokali - powiedział.

Są pieniądze rządowe

- W czerwcu wdrożyliśmy przepisy, które pozwalają gminom remontować takie lokale z pominięciem wielu przepisów, z minimum formalności, choć oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa. Na to są pieniądze rządowe, Fundusz Dopłat, z którego gminy mogą korzystać - przypomniał.

Poinformował, że w tym roku rozstrzygnięto 347 wniosków gmin, dzięki czemu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 5 tys. lokali. Kwota wsparcia z Funduszu Dopłat na ich realizację wyniesie ponad 853 mln zł. 195 wniosków dotyczy remontów pustostanów.

- Już mamy złożone ok. 150 wniosków, które będą na przyszły rok - zapowiedział. Dodał, że w 2023 r. kwota wsparcia wyniesie ponad 800 mln zł. 72 wnioski zakwalifikowane na przyszły rok dotyczą pustostanów.

Będą kolejne rozwiązania

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski podkreślił, że program pozwala w bardzo szybkim czasie dostosować pustostany do stanu możliwego do zasiedlenia. - Mamy bardzo dużo mieszkańców, którzy oczekują na lokale komunalne i bardzo dużo pustostanów, na których remont dotychczas gminom brakowało środków. W ciągu roku w Otwocku remontowaliśmy ok. 10-15 pustostanów ze środków własnych, teraz będziemy w stanie wyremontować 5 razy więcej - powiedział Margielski. 

Resort rozwoju pracuje nad kolejnym rozwiązaniem, które ma zwiększyć dostępność mieszkań i w większym stopniu umożliwić wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Jak podano, na podstawie uchwały samorządu będzie można zmienić przeznaczenie terenu, na którym są zlokalizowane budynki biurowe lub obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. Gmina będzie mogła wykupić na preferencyjnych warunkach 5 proc. powierzchni nowej inwestycji mieszkaniowej i przeznaczyć lokale na wynajem osobom o mniejszych dochodach.

Projekt przewiduje też, że zmiana sposobu użytkowania istniejących budynków biurowych i handlowych oraz ich przebudowa, z wyjątkiem elementów konstrukcyjnych budynku, nie będzie wymagać pozwolenia na budowę i zgłoszenia. Byłoby to czasowe rozwiązanie, na okres 2 lat.

Czytaj także:

Ministerstwo zakłada, że projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne będzie rozpatrywany na początku przyszłego roku.Chcemy zachęcać samorządy do remontów pustostanów i korzystania z rządowych środków na ten cel; dzięki temu można w szybki sposób zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce - powiedział w piątek w Otwocku wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie remontu pustostanów z Funduszu Dopłat prowadzonego przez BGK. Wysokość dofinansowania może wynieść do 80 proc. kosztów.

IAR/PAP, PR24, akg