W 2021 roku klienci spółki sprowadzili drogą morską prawie 18 mln ton surowca i produktów naftowych. W przyszłym roku spółka spodziewa się przekroczenie 30 mln ton.
Nowe inwestycje w Naftoporcie
Spółka planuje kolejne inwestycje w Naftoporcie - chodzi między innymi o budowę nowych nalewaków i stanowisk dla tankowców.
Ropa w imporcie poprzez Naftoport na potrzeby krajowe pochodziła w ostatnich latach z Arabii Saudyjskiej, Rosji, Kazachstanu, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Iraku, Nigerii i Angoli oraz polskich i litewskich złóż na Morzu Bałtyckim.
PERN planuje nowe zbiorniki
Wzrost znaczenia dostaw z morza oznacza większe zapotrzebowanie na pojemności zbiornikowe na północy kraju. PERN poinformował wczesniej, że poszukuje wykonawcy kompletnej dokumentacji projektowej dla budowy kolejnych zbiorników dla swoich klientów. Nowe magazyny zostaną wybudowane w Bazie Paliw nr 21 w Dębogórzu, która już teraz pełni funkcję kluczowego ogniwa zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne.
Prace projektowe dotyczyć będą wybudowania trzech zbiorników magazynowych o pojemności 50 tys. m3 każdy, przeznaczonych do przechowywania produktów naftowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja jest wpisana program rozbudowy infrastruktury krytycznej (tzw. Megainwestycji).
Oddanie nowych zbiorników do użytkowania wstępnie zaplanowane zostało na drugą połowę 2025 r.
Ile ropy importujemy?
Z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wynika, że bilans obrotów międzynarodowych po 3 kwartałach 2022 r. w Polsce "pokazał wyraźną nadwyżkę importu paliw nad eksportem". Różnica wyniosła około 7,6 mln m sześc., gdy przed rokiem to było około 7,8 mln m sześc. Tegoroczny wynik został osiągnięty przy zwiększonej produkcji krajowej, większym od ubiegłorocznego imporcie i powiększonym eksporcie.
00:18 IAR/Prostak: Prezes PERN Paweł Stańczyk mówi, że spółka oczekuje w przyszłym roku przekroczenie 30 mln ton ropy dostarczonej do Polski (IAR) Prezes PERN Paweł Stańczyk mówi, że spółka oczekuje w przyszłym roku przekroczenie 30 mln ton ropy dostarczonej do Polski (IAR)
POPiHN wskazała, że krajowe zużycie 3 głównych paliw płynnych (benzyn silnikowych, oleju napędowego oraz gazu płynnego LPG) było o 3 proc. wyższe od notowanego dla 9 miesięcy 2021 r. i wyniosło ponad 25,6 mln m sześciennych. Zwrócono uwagę, że import w tym segmencie rynku paliw płynnych "utrzymał się na poziomie 30 proc. osiągając poziom około 9,5 mln m sześc.
Czytaj także:
IAR/PAP/PR24ppl/mk