more_horiz
Gospodarka

Ekspert: w repolonizacji odnieśliśmy kilka znaczących sukcesów w ostatnim czasie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 17:00
- W repolonizacji odnieśliśmy kilka sukcesów w ostatnim czasie. Przejęcie PKP Energetyka przez Grupę PGE to krok w dobrym kierunku. Dzięki tej transakcji bezpieczeństwo kolejowe, transportowe się zwiększy - powiedział dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Przejęcie PKP Energetyka to krok w dobrym kierunku
Przejęcie PKP Energetyka to krok w dobrym kierunkuFoto: Shutterstock/Amnaj Khetsamtip

Jego zdaniem istotne dla krajowej gospodarki są spółki strategiczne. Ważne jest to przy planowaniu między innymi takich projektów jak budowa elektrowni jądrowych, które będą realizowane przy udziale właśnie spółek skarbu państwa i polskiego biznesu. 

- Dla Grupy PGE przejęcie PKP Energetyka to dobra informacja i z pewnością wzbogaci jej portfolio spółek - dodał Balcerowski. 

W tym tygodniu ma dojść do podpisania umowy odkupienia od amerykańskiego funduszu spółki PKP Energetyka, którą sprzedano we wrześniu 2015 roku.

PKP Energetyka to spółka sprzedająca i dostarczająca energię klientom trakcyjnym i biznesowym.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Grupę Energetyczną zarząd spółki podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez PGE od Edison Holdings udziałów PKPE Holding oraz na zawarcie przez PGE z Edison Holdings przedwstępnej umowy sprzedaży 100 proc. udziałów PKPE Holding za ok. 1 mld 913 mln zł. Cena została określona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa ustaloną na 31 marca 2022 r. w wysokości ok. 5 mld 944 mln zł. 

Finalizacja transakcji planowana jest na 3 kwietnia 2023 r., a płatność za udziały w dniu jej zamknięcia.

Grupa Kapitałowa PKP Energetyka jest dostawcą energii elektrycznej dla kolei. Ma sieć dystrybucyjną oraz 19 stacji paliw na terenie całego kraju. Dostarcza energię do poszczególnych urządzeń trakcji, a ostatecznie - do pociągów

Świadczy również usługi elektroenergetyczne, utrzymuje m.in. 25 tys. torokilometrów sieci trakcyjnej, należącej do PKP Polskich Linii Kolejowych. Posiada ponad 70 nowoczesnych pociągów specjalistycznych do utrzymania sieci trakcyjnej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

Posłuchaj
04:45 Dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica mówi o repolonizacji PKP Energetyka ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica mówi o repolonizacji PKP Energetyka ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

PR1/PR24/Justyna Golonko/mk