more_horiz
Gospodarka

Ropa naftowa z Arabii Saudyjskiej. Premier Morawiecki: to alternatywa dla tego surowca z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 14:03
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zakupy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich to obecnie alternatywa dla kupowania tego surowca z Rosji. Dodał, że rezygnacja z rosyjskiej ropy to obecnie konieczność.
Czy Rosja ma korzystać na sprzedaży ropy naftowej, czy mamy ją kupować z Arabii Saudyjskiej i z innych kierunków na świecie? - pytał szef rządu.
Czy Rosja ma korzystać na sprzedaży ropy naftowej, czy mamy ją kupować z Arabii Saudyjskiej i z innych kierunków na świecie? - pytał szef rządu.Foto: Real Window Creative/Shutterstock.com

Odpowiadając na pytanie o współpracę pomiędzy Orlenem a saudyjskim koncernem Saudi Aramco szef rządu podkreślił, że polski koncern naftowy może jedynie zyskać na kooperacji z nowoczesnym gigantem w tej branży.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rezygnacja z rosyjskiej ropy to obecnie konieczność.

- Stoimy przed następującym wyborem: czy Rosja, która zagraża naszej niepodległości, która niszczy naszego sąsiada i której następnym celem ma być Polska, czy ta Rosja ma korzystać na sprzedaży ropy naftowej, czy mamy ją kupować z Arabii Saudyjskiej i z innych kierunków na świecie? - pytał szef rządu.


W ramach środków zaradczych w związku z połączeniem PKN Orlen i Lotosu koncern Saudi Aramco kupił 30 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej. Polski koncern naftowy wynegocjował również z Saudi Aramco długoterminowy kontrakt na dostawy ropy naftowej.

PR24.pl, IAR, DoS