more_horiz
Gospodarka

Inwestycje w górnictwie. PGG planuje conajmniej podwojenie ich wartości w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 11:47
Polska Grupa Górnicza planuje przeznaczyć na inwestycje w 2023 roku 2,5 mld zł. Firma chce przeznaczyć środki m.in. na przygotowanie nowych ścian wydobywczych. 
PGG zwiększy inwestycje i nie wystąpi do budżetu państwa o przyznanie dotacji do redukcji zdolności produkcyjnych
PGG zwiększy inwestycje i nie wystąpi do budżetu państwa o przyznanie dotacji do redukcji zdolności produkcyjnychFoto: Twitter/PGG

"PGG jako spółka węglowa odcięta została wskutek dekarbonizacyjnej polityki Unii Europejskiej od linii kredytowych i wobec tego inwestycje odtworzeniowe w kopalniach zmuszona jest finansować z bieżących przepływów pieniężnych. Plan techniczno-ekonomiczny na 2023 r. przewiduje wydatkowanie na inwestycje sumy 2,5 mld zł, gdy w zeszłym roku wydatki wyniosły prawie 1,2 mld zł" - napisano w komunikacie.

Inwestycje w wydobycie węgla

Według spółki bez istotnego zwiększenia wydatków odtwarzających park maszynowy czy przygotowujących nowe ściany wydobywcze w 2023 r. nie sposób zagwarantować stabilnego poziomu produkcji surowca kluczowego dla bezpieczeństwa polskiego systemu energetycznego.

"Biorąc pod uwagę krajowych producentów węgla kamiennego, PGG odpowiada za około 50 proc. dostaw węgla dla energetyki i ponad 85 proc. dostaw dla ciepłowni, a ceny węgla z PGG pozwalają produkować energię i ciepło zdecydowanie taniej niż z paliw importowanych, wskazano również" - podała także spółka. 

Wsparcie dla górnictwa

PGG podała, że w 2023 r. średnia cena węgla energetycznego wyniesie według prognoz 39 zł/GJ i będzie równa kosztom produkcji węgla, kwalifikowanym zgodnie z regułami Nowego Systemu Wsparcia (NSW) dla górnictwa węgla kamiennego.

W 2022 r. PGG zasiliła budżet państwa i budżety samorządów wpłatami na poziomie 4,2 mld zł, pobrawszy ok. 1,4 mld zł pomocy publicznej w ramach NSW. W 2023 r. nie przewiduje się żadnych dotacji do redukcji zdolności produkcyjnych dla PGG, podano także.  

PGG jest największą firmą górniczą zatrudniającą 38,7 tys. pracowników.

Czytaj także:

PAP/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk