more_horiz
Gospodarka

Stopy procentowe utrzymane nawet do końca roku? Analitycy o możliwych scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:53
Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce na dotychczasowym poziomie. Zdaniem analityków stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do końca roku.
To piąty miesiąc z rzędu bez decyzji RPP o zmianie stóp procentowych
To piąty miesiąc z rzędu bez decyzji RPP o zmianie stóp procentowychFoto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że decyzja o utrzymaniu dotychczasowej wysokości stóp jest zgodna z prognozami ekonomistów.

Kolejny ruch RPP to obniżka stóp procentowych

Jej zdaniem stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do końca roku. Dodała, że następnym ruchem Rady Polityki Pieniężnej prawdopodobnie będzie obniżka stóp, ale nastąpi to dopiero po obniżeniu się rocznej dynamiki inflacji do niskich poziomów jednocyfrowych.

Podobnego zdania jest analityk z Cinkciarz.pl.  - Kolejną zmianą stóp poziomu będzie ich obniżka. Nikłe są jednak szanse, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Powody? Uporczywa inflacja oraz wyższy od prognoz wzrost gospodarczy zarówno w Polsce, jak również u naszych partnerów handlowych. Prawdopodobieństwo wznowienia podwyżek ogranicza z kolei ogólnoświatowa zmiana nastawienia banków centralnych szykujących się do postawienia kropki nad "i" w cyklach zacieśniania - uzasadnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

Jego zdaniem najbliższe tygodnie rozstrzygną, czy i kiedy cykl oficjalnie zostanie zakończony oraz - co najbardziej interesuje kredytobiorców - jak duże są szanse, że stopy zaczną w tym roku spadać. 

Polska na tle innych krajów

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwrócił uwagę, że łączna skala podwyżek stóp procentowych w Polsce była minimalnie mniejsza niż w innych krajach regionu - Czechach i Rumunii (7,0 proc.).

- A także odczuwalnie większa niż w przypadku dużych banków centralnych np. w strefie euro główna stopa procentowa wynosi 3,0 proc., w Stanach Zjednoczonych 4,75 proc. - powiedział Klucznik.

Rynek kredytów

Klucznik zaznaczył, że dotychczasowe decyzje RPP zamroziły rynek kredytów hipotecznych. Przytoczył szacunki NBP z których wynika, że miesięczna kwota nowo udzielanych kredytów hipotecznych spadła w ciągu roku z 7,7 do 2,1 mld złotych. - To najmniej od 2015 r. nawet po uwzględnieniu wzrostu cen mieszkań - stwierdził.

Ekspert dodał, że konsumenci nieco rzadziej zaciągają też kredyty konsumpcyjne.

- W kolejnych kwartałach czeka nas lekki wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych - z uwagi na wzrost wynagrodzeń kredytobiorcy powiększą zdolność kredytową, a ceny mieszkań zmienią się nieznacznie - ocenił. Jednocześnie, jak wskazał, KNF zmniejszy bufor ostrożnościowy dla kredytów ze stałą stopą z 5,0 do 2,5 pkt. proc. - nowe kredyty będą udzielane przede wszystkim na stałą stopę procentową.

- Decyzja o podniesieniu stóp w pierwszej połowie roku jest mało prawdopodobna. Najbliższe miesiące mogą jednak nieco zwiększyć presję na polską walutę - spodziewa się PIE.

Klucznik ocenił, że otwarcie gospodarcze w Chinach to ryzyko wzrostu cen surowców energetycznych i wolniejszego spadku inflacji w Polsce.

Posłuchaj
00:28 IAR/Prostak: Marcin Klucznik z PIE mówi, że najbliższe miesiące mogą jednak nieco zwiększyć presję na polską walutę (IAR) Marcin Klucznik z PIE mówi, że najbliższe miesiące mogą jednak nieco zwiększyć presję na polską walutę (IAR)

- Jednocześnie część członków amerykańskiego banku centralnego sygnalizuje chęć mocniejszych podwyżek stóp procentowych, co dodatkowo umacnia dolara - dodał. Obecnie, jak podsumował, większość analityków spodziewa się jednej obniżki stóp procentowych pod koniec roku.

Czytaj także: 

IAR/PAP/PR24.pl/mk