more_horiz
Gospodarka

Stopy procentowe bez zmian. W perspektywie spadek kosztu pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 15:03
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, nadal pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli to 6,85 proc. Wcześniej, w ostatnim cyklu podwyżek, Rada podnosiła stopy procentowe 11 razy.
RPP będzie utrzymywać stopy na niezmienionym poziomie, a moment pierwszej obniżki będzie możliwy dopiero na przełomie 2023 i 2024 roku. Wspominał o tym prezes NBP, wszystko jednak zależy od spowolnienia gospodarczego i poziomu inflacji.
RPP będzie utrzymywać stopy na niezmienionym poziomie, a moment pierwszej obniżki będzie możliwy dopiero na przełomie 2023 i 2024 roku. Wspominał o tym prezes NBP, wszystko jednak zależy od spowolnienia gospodarczego i poziomu inflacji.Foto: Twitter/NBP

Jak wskazał w poniedziałkowym komentarzu Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan: "Na horyzoncie nadal mamy zacieśnianie polityki pieniężnej ze strony największego naszego partnera handlowego, jakim jest strefa euro". Przypomniał, że 2 lutego ECB zdecydował się podwyższyć główną stopę o kolejne 50 pkt bazowych, do 3 proc.

- To najwyższy wynik od 2008 r., a nadal jest perspektywa na dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w strefie euro - dodał. Zwrócił uwagę, że podobną drogą kroczy amerykański FED - 1 lutego stopa procentowa w USA została podniesiona o 25 pkt bazowych, do 4,75 proc. - To z kolei rekord od 2007 r. - zaznaczył.

Zdaniem Zielonki spełnia się jeszcze jedna przesłanka dla RPP za pozostawieniem stóp.

- Polska gospodarka zwalnia. Może nie dzieje się to w spektakularny sposób, ale w danych widoczne jest osłabienie gospodarcze - wskazał. Dodał, że przemysł spowalnia w głównej mierze "dzięki wysokim kosztom funkcjonowania firm oraz zmniejszającemu się popytowi wewnętrznemu, ale i coraz mniejszej liczbie zamówień z zagranicy".

- Najwcześniej stopy procentowe mogą zostać obniżone we wrześniu - przewiduje ekspert Konfederacji Lewiatan.

Koniec cyklu

- Cykl podwyżek stóp się zakończył, choć RPP tego nie zakomunikowała. RPP będzie utrzymywać stopy na niezmienionym poziomie, a moment pierwszej obniżki jest niepewny, jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżenie kosztu pieniądza na przełomie tego i przyszłego roku, kiedy inflacja będzie jednocyfrowa. Choć raczej wskazywałbym na początek przyszłego roku - powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Jego zdaniem stopy w 2024 r. będą na znacznie niższym poziomie niż obecnie, jednak nie spodziewa się on, aby cały cykl obniżek doprowadził oprocentowanie NBP do poziomu, jaki notowaliśmy przed pandemią (wtedy stopa referencyjna NBP wynosiła 1,5 proc.). Ekonomista spodziewa się, że stopy zatrzymają się na poziomie 3-3,5 proc.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib