Rezerwy dewizowe Polski. Poznaliśmy najnowsze dane
Na koniec stycznia 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 154,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 167,2 mld dolarów - poinformował bank centralny.
2023-02-07, 14:28
Narodowy Bank Polski we wtorek opublikował dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec stycznia 2023 roku ich stan wyrażony w euro wyniósł 154,4 mld euro i był niższy o 2,1 mld euro niż na koniec grudnia 2022 roku. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 0,5 mld dol. i osiągnął poziom 167,2 mld dolarów.
Maksymalizacja zysków
Jak podkreślono NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.
Dodano, że bank centralny inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 72,5 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.
- Prezes NBP: mamy polski cud gospodarczy, w dużej mierze zawdzięczamy go własnej walucie
- Stan polskiej gospodarki. Wiceprezes NBP: czeka nas miękkie lądowanie
- Czy NBP zwiększy rezerwy złota? Adam Glapiński wyjaśnia
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA