Prezes NBP: mamy polski cud gospodarczy, w dużej mierze zawdzięczamy go własnej walucie

- To długa droga, zanim inflacja zejdzie do akceptowalnego poziomu, czyli do celu NBP - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Jak zaznaczył, należy zdecydowanie dążyć do obniżenia inflacji, ale nie można abstrahować od potencjalnych kosztów tego obniżenia.

2023-01-05, 15:31

Prezes NBP: mamy polski cud gospodarczy, w dużej mierze zawdzięczamy go własnej walucie
Na spadek inflacji w Polsce będą wpływać m.in. decyzje głównych banków centralnych na świecie oraz globalne spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego. Foto: PAP/Paweł Supernak

- To długa droga, kiedy inflacja dojdzie do poziomu akceptowalnego, czyli zmieści się w naszym celu inflacyjnym - powiedział Glapiński.

- Radykalny proces dezinflacji, czyli obniżania inflacji, zbyt radykalny proces dezinflacji, może być bardzo kosztowy gospodarczo i społecznie. Należy zdecydowanie dążyć do obniżenia inflacji, ale nie można abstrahować od potencjalnych kosztów tego obniżenia, szczególnie jeśli źródła inflacji są podażowe, zewnętrzne - dodał.

Niższa inflacja w grudniu

- Inflacja spadła i to znacząco. Znacząco mniej niż oczekiwania rynkowe. […] Bardzo się z tego cieszymy, że sytuacja jest lepsza, niż wszyscy się spodziewali. Oczywiście jest długa droga, zanim inflacja dojdzie do poziomu akceptowalnego, czyli zmieści się w naszym celu inflacyjnym - powiedział Glapiński.

Wskazał, że widzimy spowalnianie inflacji, w szczególności w strefie euro, z którą mamy najwięcej kontaktów gospodarczych.

REKLAMA

- Bieżąca inflacja jest nadal bardzo wysoka - podkreślił jednak.

Kurs złotego

- Kurs złotego ma się dobrze, mimo braku zmian stóp procentowych od kilku miesięcy - powiedział także Adam Glapiński.

- Złoty się umocnił i nie jest zależny od stóp procentowych - dodał. 

Decyzja Rady

Rada Polityki Pieniężnej w środę zakończyła swoje dwudniowe posiedzenie. RPP zdecydowała się nie zmieniać stóp procentowych NBP.

REKLAMA

Tym samym główna stopa procentowa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc.

Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Komunikat RPP

W komunikacie po posiedzeniu RPP stwierdziła, że na spadek inflacji w Polsce będą wpływać m.in. decyzje głównych banków centralnych na świecie oraz globalne spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego.

W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo" - stwierdziła RPP.

REKLAMA

Jednocześnie RPP przyznała, że większy wpływ na wysokość inflacji miałby mocniejszy złoty.

"Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - podkreśliła RPP. 

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk/kor

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej