more_horiz
Gospodarka

Program mieszkaniowy PFR Nieruchomości. Borys: zamrażamy czynsz najemcom osiedli

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 12:13
- Zamrażamy do końca 2025 r. czynsz dla najemców osiedli rynkowej części programu mieszkaniowego PFR Nieruchomości - poinformował prezes PFR Paweł Borys. Przeciętna kwota oszczędności dla najemcy wyniesie nieco ponad 5 tys. zł - dodał.
Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego
Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnegoFoto: Twitter/PFR Nieruchomości

Jak podał podczas czwartkowej spotkania z mediami Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju czynsz dla najemców osiedli rynkowej części programu mieszkaniowego PFR Nieruchomości "zostaje zamrożony".

Konkretne oszczędności dla najemców

- Stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Przeciętna kwota oszczędności dla najemcy wyniesie nieco ponad 5 tys. zł - zaznaczył Borys.

Zgodnie z szacunkami PFR w skali całego 2024 r. średnia oszczędność dla najemcy wyniesie 2169 zł, a w kolejnym roku - 2981 zł. Zamrożenie czynszu zapewni 3 tys. rodzin gwarancję niezmiennej stawki - przekazano.

Dodatkowym wsparciem dla najemców będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Średnio dla najemcy będzie to oszczędność na poziomie 1500 zł - poinformował PFR.

Dodatkowo działają dopłaty

Obecnie - jak przekazano - średni czynsz za 50-metrowe mieszkanie wynosi niespełna 1500 zł miesięcznie. Jak poinformowano, czynsz na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest średnio o 20 proc. niższy niż ten oferowany przez komercyjnych wynajmujących. Co więcej, ok. 63 proc. najemców korzysta z dopłat do czynszu na poziomie średnio 306 zł miesięcznie dla przeciętnego mieszkania o powierzchni 50 m kw. w ramach rządowego programu "Mieszkanie na Start".

- Dla tych najemców stawka czynszu jest tak naprawdę o 40 proc. niższa niż stawki najmu, które są na rynku w danej lokalizacji - powiedział Paweł Borys w czwartek.

"Mieszkanie na Start" to program bezzwrotnego finansowego wsparcia osób fizycznych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania. Jest to realizowane poprzez dopłaty pokrywające część czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania oddanego do użytkowania w wyniku rewitalizacji. Program wystartował z początkiem 2019 r. Dopłaty do najmu można otrzymywać przez okres do 15 lat.

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego – Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce.

Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich, takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację projektów inwestycyjnych. 

Osłabienie złotego przejściowe

- Cały czas basis swapy są trzymane na trochę wyższym poziomie. Złoty jest postrzegany jako kotwica gospodarcza. Osłabienie złotego jest niekorzystne, bo może też podbijać inflację. Skumulowały się dwie negatywne informacje - przedłużenie tematu związanego z KPO do czasu rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego plus wyrok TSUE. Złoty na poziomie, na którym jest obecnie, to jeszcze nie jest nic bardzo niepokojącego. Przy takich dwóch niedobrych informacjach złoty zachowuje się nie aż tak bardzo negatywnie. Myślę, że wróci, ustabilizuje się, jak złe informacje będą za nami, a przede wszystkim gdy w perspektywie II kw. zobaczymy w Polsce gwałtowny spadek dynamiki inflacji, a jestem przekonany, że to nastąpi - powiedział także Borys.

- Od II kw. będziemy mieli stopniowe, wyraźniejsze przyspieszanie wskaźników wzrostu, a jednocześnie spadek inflacji, to nastroje będą zdecydowanie lepsze, a to powinno też sprzyjać złotemu - dodał.

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

REKLAMA