more_horiz
Gospodarka

Nowa strategia PKN Orlen. Prezes Obajtek: chcemy być petrochemicznym centrum Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 16:17
- Nasze zakłady muszą być bezpieczne i nowoczesne, trzeba optymalizować ich działalność - powiedział prezes Daniel Obajtek. Zapowiedział także, że koncern chce być centrum petrochemicznym w Europie Środkowej, a nakłady inwestycyjne sięgną 40 mld zł w tym segmencie działalności.
Aktualizacja strategii była konieczna, ponieważ koncern przejął w ubiegłym roku gdańską Grupę Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
Aktualizacja strategii była konieczna, ponieważ koncern przejął w ubiegłym roku gdańską Grupę Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i GazownictwoFoto: Shutterstock/CameraCraft

PKN Orlen zgodnie z nową strategią planuje zaangażować między innymi 70 mld zł w wydobycie złóż ropy i gazu, łącząc wydobycie w Polsce, a także inwestycje w Norwegii.

- Teraz nasza produkcja roczna wynosi 7,5 mld m sześc., gazu a w ciągu 7 lat wzrośnie do 12 mld m sześc. gazu. To konieczne, by mieć odpowiedni potencjał i siłę, ale również by zapewnić nasze bezpieczeństwo, i nie możemy z tej drogi zejść - powiedział podczas konferencji Daniel Obajtek.

Zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli spółki, Orlen zainwestuje m.in. 65 mld zł w energetykę konwencjonalną - budowę elektrowni gazowych - w Grudziądzu, Ostrołęce i Gdańsku, ale także w Litwinow w Czechach.

Nowa strategia Grupy PKN Orlen 

Ze zaktualizowanej strategii PKN Orlen wynika, że spółka planuje przeznaczyć na inwestycje w latach 2023-2030 około 320 mld zł, z czego ok. 40 proc., czyli ok. 120 mld zł, przeznaczone zostanie na tzw. inwestycje zielone. 

W segmencie wydobycia i obrotu gazem planowane do 2030 roku nakłady inwestycyjne mają sięgnąć 70 mld zł. W segmencie rafinerii inwestycje sięgną 60 mld zł, z czego 25 mld zł przeznaczone będzie na inwestycje zielone, w petrochemii - 40 mld zł, z czego 5 mld zł na inwestycje zielone.

W energetyce konwencjonalnej i sieci nakłady CAPEX sięgną 65 mld zł, w tym 15 mld zł koncern przeznaczy na inwestycje zielone.

W obszarze nowa energetyka, odnawialne źródła energii - 70 mld zł.

Inwestycje w detal to 15 mld zł, z czego 5 mld zł to inwestycje zielone.

Zgodnie ze strategią spółka przeznaczy do 2030 roku 3 mld zł na innowacje oraz badania i rozwój w grupie, ze szczególnym naciskiem na rozwój zielonych technologii.

Nakłady na OZE

W ramach rozwoju nowej energetyki i OZE koncern planuje m.in. rozwój morskiej i lądowej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki oraz energetyki wodnej, inwestycje w biogazownie i biometanownie oraz wsparcie budowy lokalnego łańcucha biogazu, budowa aktywów produkujących i dystrybuujących odnawialny wodór.

Grupa podała, że w ramach strategicznego rozwoju planuje ponad 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialne źródła energii; 25 proc. udziału petrochemikaliów specjalistycznych w portfelu produktowym. Zakłada produkcję ponad 3 mln t rocznego wolumenu produkcji biopaliw i produkcję ponad 1 mld m sześc. biogazu rocznie. Koncern planuje ponad 10 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej. Celem jest ponad 12 mld m sześc./rok łącznego wydobycia gazu ziemnego w Polsce i za granicą.

Jak podano, w ramach nowych, perspektywicznych obszarów celem jest ponad 130 tys. t rocznie produkcji odnawialnego wodoru; produkcja paliw syntetycznych na poziomie ponad 70 tys. t rocznie; ok. 300 MW mocy zainstalowanej w blokach SMR, rozbudowa infrastruktury do wychwytywania dwutlenku węgla - ok. 3 mln t wychwyconych emisji dwutlenku węgla rocznie.

Z kolei w ramach maksymalizacji wyników w dotychczasowych obszarach działalności celem do 2030 roku są moce przerobowe rafinerii działających w ramach grupy na poziomie ok. 42 mln t ropy naftowej rocznie; ok. 3,8 GW mocy zainstalowanej w jednostkach parowo-gazowych (CCGT); sieć sprzedaży detalicznej licząca 3,5 tys. stacji paliw, oferujących pełną gamę produktów energetycznych (paliwa transportowe, gaz, prąd).

Zysk operacyjny w górę

PKN Orlen zakłada w zaktualizowanej strategii do 2030 roku, że skonsolidowany wynik EBITDA podwoi się do ok. 60 mld zł w 2030 r., w porównaniu do ok. 30 mld zł w 2021 r.

- Zakładamy 60 mld zł EBITDA w 2030 roku, w tym 32 mld zł z nowych projektów inwestycyjnych i 20 mld zł z projektów zielonych - powiedział prezes Daniel Obajtek podczas prezentacji nowej strategii.

W rozbiciu na segmenty, EBITDA w 2030 r. ma wynieść 16 mld zł w obszarze wydobycia i obrotu gazem, 8 mld zł w obszarze rafinerii, 6 mld zł w obszarze petrochemii, 15 mld zł w obszarze energetyki konwencjonalnej i sieci, 15 mld zł w obszarze nowej energetyki i OZE oraz 7 mld zł w obszarze detalu, podał koncern.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Czytaj także: 

PAP/IAR/wGospodarce/ISBnews/PR24.pl/mk

REKLAMA