more_horiz
Gospodarka

Wpływ sytuacji gospodarczej na polskie firmy. Ekspert komentuje najnowsze dane GUS-u

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 15:10
Spowolnienie gospodarcze utrudnia rozwój firmom, co widać w mniejszej liczbie założonych spółek - wskazał Jakub Rybacki z PIE, komentując piątkowe dane GUS. Zaznaczył, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw wciąż jest bezpieczna, o czym świadczy mała liczba zamkniętych firm.
Po słabym IV kwartale odbija kondycja budownictwa, chociaż wyniki są słabsze niż w 2022 r. - podaje PIE.
Po słabym IV kwartale odbija kondycja budownictwa, chociaż wyniki są słabsze niż w 2022 r. - podaje PIE.Foto: bogdanhoda/shutterstock

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, w lutym 2023 r. z rejestru REGON wyrejestrowano 18 tys. 204 firmy, tj. o 39,4 proc. mniej mdm. Zarazem w lutym zarejestrowano 30 tys. 258 firm, czyli o 14,7 proc. mniej mdm. Z kolei liczba firm z zawieszoną działalnością wzrosła o 1,1 proc. mdm, do 687 tys. 655.

Kto zakłada nowe firmy?

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że w lutym działalność rozpoczęło ponad 30 tys. nowych przedsiębiorstw - to podobna wielkość jak na początku 2022 r. Jak zauważył, zakładane są głównie jednoosobowe działalności gospodarcze - jest ich o 2,4 proc. więcej niż rok temu.

- Spowolnienie utrudnia rozwój większych przedsiębiorstw. Liczba utworzonych spółek jest o ponad 16 proc. mniejsza niż w 2022 r. - dodał. Ekspert wyjaśnił, że "głęboki spadek" po części związany jest z punktem odniesienia. - W ubiegłym roku więcej firm niż zazwyczaj zmieniło stan prawny swojej działalności po reformach podatkowych - przypomniał.

Bezpieczna sytuacja finansowa

Podkreślił, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw wciąż jest bezpieczna - "liczba zamkniętych firm jest mała".

Rybacki przyznał, że skala otwierania nowych działalności różni się istotnie między branżami. Najsilniejszy wzrost następuje w usługach - liczba pośredników finansowych oraz działalności rekreacyjnych rośnie w dwucyfrowym tempie. - Po słabym IV kwartale odbija kondycja budownictwa, chociaż wyniki są słabsze niż w 2022 r. - wskazał. Dodał, że problemy wciąż mają firmy energochłonne - w przemyśle obserwuje się stagnację, a w sektorze energetycznym spadek liczby nowych biznesów.

Czytaj także:

Z kolei liczba zamykanych firm pozostaje podobna jak w ubiegłych latach. W lutym działalność zakończyło 18,2 tys. podmiotów, czyli o prawie 3 proc. mniej niż w 2022 r. - stwierdził Rybacki. - Większa liczba zamykanych działalności widoczna jest jednak w przemyśle czy budownictwie - zauważył. W przypadku tych sektorów działalność kończy odpowiednio o 8 proc. i 9,6 proc. więcej przedsiębiorstw niż rok temu. - W kolejnych miesiącach kondycja tych branż prawdopodobnie dalej będzie słabsza na tle gospodarki - podsumował.

PAP/IAR/PR24/akg