Obniżenie ceny gazu dla małych rodzinnych piekarni. "Będzie obowiązywać do końca roku"

2023-02-02, 09:51

Obniżenie ceny gazu dla małych rodzinnych piekarni. "Będzie obowiązywać do końca roku"
Według nowej ustawy - przedsiębiorcy będą mogli w łatwy sposób stać się właścicielami gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym.Foto: BearFotos/Shutterstock

Oferta dla piekarni i cukierni, która wejdzie w życie od 1 kwietnia, będzie obowiązywać do końca roku, wprowadzi ceny gazu na poziomie obowiązującym obecnie dla gospodarstw domowych - zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

- Mikro-, małe i średnie firmy są objęte ograniczeniem ceny energii do 795 zł, dzisiaj mówimy o ofercie dotyczącej gazu, przygotowanej wespół z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Stwierdziła, że niedawna narracja, że nie będzie prądu czy węgla, to "narracja ze wschodu” i dodała, że "to się nie sprawdziło i nie sprawdzi”.

Jeden wniosek do operatora

- To rozwiązanie będzie polegało na obniżeniu ceny gazu dla małych rodzinnych piekarni nawet dwu- i trzykrotnie w stosunku do tego, co dzisiaj jest proponowane na rynku - wyjaśnił szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak podkreślił, chleb jest podstawowym produktem, którego nie może zabraknąć, i który musi być w rozsądnej cenie.

- Piekarnie będą mogły od 1 kwietnia oczekiwać gwarantowanej ceny za gaz 200 zł 17 gr za MWh - powiedział.

Odnosząc się do sposobu wnioskowania o pomoc przez przedsiębiorców, minister wskazał, że będzie to "bardzo prosta konstrukcja - jeden wniosek do operatora, który będzie oceniał z punktu widzenia kryteriów, czyli kodu PKD piekarni i trudnienia się działalnością piekarniczą".

- Dedykujemy tę pomoc małym, średnim rodzinnym piekarniom wielopokoleniowym. Nie chcemy wspierać ogromnego biznesu, czyli chociażby ogromnych wypieków, które mają miejsce w marketach - zaznaczył.

Dodał, że na pomoc mogą liczyć te piekarnie, których technologia produkcji opiera się o gaz.


Posłuchaj

W.Buda: od kwietnia ceny gazu dla piekarni będą nawet trzykrotnie niższe niż obecnie (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

"Skala problemu jest poważna"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała do Komisji Europejskiej o pilnie wdrożenie rozwiązań, które ograniczyłyby ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Według niej, przyniosłoby to korzyści europejskiej gospodarce w tym trudnym czasie.

Anna Moskwa zwraca uwagę, że w minionych miesiącach Unia Europejska doświadczyła nienotowanego dotąd wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, spotęgowanego przez rosyjską napaść na Ukrainę. Dodała, że państwa Wspólnoty ściśle koordynowały swoje wysiłki, aby zapewnić UE bezpieczeństwo energetyczne i załagodzić wpływ wysokich cen tak na gospodarkę, jak i konsumentów.

- Skala problemu - szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw - jest tak poważna, że w mojej opinii należy podjąć dalsze pilne i zdecydowane działania - zaznaczyła Anna Moskwa.

Korzyści dla europejskiej gospodarki

Szefowa polskiego resortu klimatu podkreśliła, że ceny gazu są obecnie kluczowym problemem z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw. Wskazała, że w niektórych branżach istotnych dla społeczności lokalnych to kwestia decydująca o możliwości dalszego funkcjonowania firm nieraz o wielopokoleniowych tradycjach.

Minister zwróciła uwagę, że w Polsce przykładem przedsiębiorstw, które najmocniej odczuwają skutki wysokich cen gazu, są piekarnie - jest ich ponad 3 tys. - wykorzystujące gaz, średnio rocznie 220 MW/h.

Minister Anna Moskwa zachęca Komisję Europejską do "pilnego wdrożenia rozwiązań, które doprowadziłyby do obniżenia cen gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw". Jej zdaniem, umożliwienie interwencji w ceny gazu dla MŚP "przyniosłoby korzyści europejskiej gospodarce w tym trudnym czasie".


PR24.pl, IAR, PAP, DoS


Polecane

Wróć do strony głównej