more_horiz
Gospodarka

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Ekspert: rośnie liczba składanych wniosków

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 10:02
Z najnowszych danych wynika, że co miesiąc kilkaset osob składa wnioski do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, aby otrzymać odpowiednie wsparcie. To zainteresowanie kredytobiorców jest obecnie wyższe niż pod koniec 2022 roku - powiedział Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Rośnie liczba osób, które chcą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Rośnie liczba osób, które chcą skorzystać z Funduszu Wsparcia KredytobiorcówFoto: Shutterstock

- Jeżeli spojrzymy na najnowsze dane to wynika z nich, że ponad 700 osób co miesiąc wnioskuje o wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jest ono wyższe niż pod koniec 2022 roku - powiedział Bartosz Turek.

Jego zdaniem to zainteresowanie w tym roku rośnie m.in. dlatego, że mniejszy jest wpływ tzw. wakacji kredytowych.

Kto może skorzystać z FWK?

Z FWK mogą skorzystać ci kredytobiorcy, którzy spełnią co najmniej jeden z kilku warunków: płacona przez nich rata przekracza połowę miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego; jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego; miesięczny dochód pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu nie przekracza w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego - kwoty 1552 zł (czyli kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej), a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – iloczynu kwoty 1,2 tys. zł (czyli kwoty z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej) oraz liczby członków gospodarstwa domowego.

Potrzebna jest umowa banku z klientem

Wsparcie z FWK jest przyznawane w oparciu o umowę między kredytodawcą a kredytobiorcą, a pomoc polega na przekazywaniu kredytodawcy przez BGK pieniędzy na spłatę kredytu mieszkaniowego.

Maksymalnie można otrzymywać 2 tys. zł miesięcznie nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie kwotę 72 tys. zł. Co ważne, część tych środków może zostać umorzona. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (72 tys. zł) umorzone mogą zostać aż 22 tys. zł. Aby uzyskać wsparcie, należy złożyć wniosek do swojego kredytodawcy. W 2022 roku złożono łącznie blisko 9,1 tys. wniosków, z czego ok. 7,7 tys. zostało przyjętych, a ok. 1,4 tys. odrzuconych.

Audycję prowadziła Justyna Golonko, zapraszamy do jej wysłuchania.

Posłuchaj
05:00 Bartosz Turek główny analityk HRE Investments mówi o wsparciu kredybiorców ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Bartosz Turek główny analityk HRE Investments mówi o wsparciu kredybiorców ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

PR1/PR24/Justyna Golonko/mk