more_horiz
Gospodarka

Segment badań i rozwoju w Grupie Orlen. Prezes Obajtek: na ten cel przeznaczymy 3 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 16:25
Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
Obecnie najważniejszą częścią Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen jest zaplecze testowe z Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni prawie 2 tys. m kw.
Obecnie najważniejszą częścią Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen jest zaplecze testowe z Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni prawie 2 tys. m kw.Foto: PAP/Tomasz Gzell

"Do 2030 roku na program B+R w Grupie Orlen przeznaczymy 3 mld złotych" - poinformował  prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do planów koncernu związanych z segmentem badań i rozwoju.

"Zespół naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii. W ciągu 3 lat zawarliśmy 85 umów o współpracy z uczelniami i ośrodkami badawczymi" - podkreślił prezes PKN Orlen. "Wspólnie testujemy m.in. biokomponenty nowych generacji, metody produkcji zielonego wodoru czy technologie zw. z drukiem 3D" - dodał Obajtek w tweecie.

Centrum badawcze w Płocku

Wybudowane przez PKN Orlen Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku otwarto w maju 2021 r. Inwestycja trwała od kwietnia 2019 r. i kosztowała ok. 184 mln zł. Placówka położona w sąsiedztwie głównego zakładu produkcyjnego koncernu, największego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Polsce, zajmuje się m.in. optymalizacjami procesów produkcji oraz nowymi technologiami w segmentach petrochemii, rafinerii, a także nisko- i zeroemisyjnej energetyce.

Obecnie najważniejszą częścią Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen jest zaplecze testowe z Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni prawie 2 tys. m kw. Otwierając placówkę, koncern podkreślał, że w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych współpracuje m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską i Politechniką Gdańską, a także z instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz indywidualnie z wynalazcami.

W planie "pracownia wodorowa"

W połowie marca PKN Orlen podał, że do 2025 r. planuje uruchomić w płockim Centrum Badawczo-Rozwojowym Pracownię Wodorową. Koncern ogłosił wtedy zapytanie ofertowe na dostawę stanowiska do testowania wodorowych ogniw paliwowych. W opublikowanej wówczas dokumentacji postępowania zaznaczono, że jego przedmiotem jest "dostawa, instalacja, uruchomienie oraz dwukrotne szkolenie z obsługi urządzenia: stanowiska przeznaczonego do testowania ogniw paliwowych typu z membraną do wymiany protonów PEM - Proton Exchange Membrane o mocy do 0,5 kW - pojedyncze ogniwo paliwowe". W Pracowni Wodorowej prowadzone mają być "prace i projekty badawczo-rozwojowe w obszarach logistyki całego łańcucha dostaw i zastosowania wodoru jako paliwa do transportu, a w przyszłości również dotyczące technologii produkcji".

Aktualizacja strategii

Pod koniec lutego PKN Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., która obecnie uwzględnia priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Aktualizacja zakłada m.in., że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł zostanie przeznaczonych na "zielone inwestycje" uniezależniające od paliw kopalnych, w tym np. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, biopaliwa nowej generacji oraz tzw. zielony wodór.

Jak informował PKN Orlen po finalizacji połączenia z Grupą PGNiG w listopadzie 2022 r. - trzy miesiące po fuzji z Grupą Lotos - koncern multienergetyczny, który powstał w wyniku tych przejęć, to największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna, która pod względem przychodów jest wśród 150 firm na świecie i obsługuje ponad 100 mln klientów. 

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA