more_horiz
Gospodarka

Media: rośnie liczba podróży prywatnymi samolotami. W Europie padł rekord

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 14:07
W 2022 r. w Europie odbyto 572 806 lotów prywatnymi odrzutowcami; to rekordowy poziom takich podróży i wzrost o 64 proc. w stosunku do 2021 r. - informuje agencja Belga.
Rośnie w Europie liczba podróży prywatnymi odrzutowcami - podały media.
Rośnie w Europie liczba podróży prywatnymi odrzutowcami - podały media.Foto: Dimitrije Ostojic/Shutterstock

Dane pochodzą z analizy przeprowadzonej przez holenderską firmę zajmującą się doradztwem środowiskowym na zlecenie Greenpeace. W Belgii w 2022 r. odbyło się 10 618 lotów prywatnymi odrzutowcami, co stanowi wzrost o 52 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Przeważają loty na krótkich trasach

Według Greenpeace 55 proc. europejskich lotów prywatnymi odrzutowcami przeprowadzono na krótkich trasach o długości mniejszej niż 750 km. Krajami o największej liczbie lotów prywatnymi odrzutowcami były Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Trzy najpopularniejsze destynacje prywatnych odrzutowców w Europie to Nicea, Paryż i Genewa.

Trasa Bruksela-Londyn była najbardziej popularna wśród prywatnych odrzutowców w Belgii, z 647 lotami. Kolejne miejsca zajmują Bruksela-Paryż (545) i Bruksela-Genewa (407). Według Greenpeace loty te odpowiadały za wyemitowanie 41 000 ton CO2, co jest porównywalne ze średnią roczną emisją 278 310 samochodów.

Czytaj także:

- Zakaz dla marnujących energię i bardzo zanieczyszczających środowisko prywatnych odrzutowców to rzecz oczywista. Każdy, kto nie jest superbogaty, nie ma nic do zyskania na prywatnych odrzutowcach, ale cierpi z powodu emisji gazów cieplarnianych, toksycznych ultradrobnych cząstek i hałasu podczas tych lotów - powiedział rzecznik belgijskiego Greenpeace, Joeri Thijs.

IAR/PAP/PR24/akg