more_horiz
Gospodarka

Rząd omawiał sytuację polskiego rolnictwa. W Kancelarii Premiera posiedzenie sztabu rolnego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 13:48
W Kancelarii Premiera zorganizowano posiedzenie rządowego sztabu rolnego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego - informuje KPRM.
Rolnicy otrzymują od państwa kolejne pakiety pomocy.
Rolnicy otrzymują od państwa kolejne pakiety pomocy.Foto: Skrypnykov Dmytro/Shutterstock

Spotkanie dotyczy m.in. sytuacji na rynku rolnym, a przede wszystkim realizacji i wdrożenia rozwiązań dla polskiej wsi.

Z kolei na 14:00 zaplanowany jest briefing prasowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, po rozmowach z ministrami rolnictwa krajów przyfrontowych.

Minister rolnictwa zapowiedział wcześniej rozmowy z koalicją państw ws. importu ukraińskich produktów.

We wtorek Komisja Europejska poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Regulacje te zakazują w okresie od 2 maja do 5 czerwca br. (z możliwością przedłużenia) swobodnego obrotu nasionami wymienionych roślin pochodzącymi z Ukrainy w pięciu państwach członkowskich UE: Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji - czyli współpracujących ze sobą tzw. państwach przyfrontowych.

Zgoda na tranzyt

Wskazane przez KE ukraińskie produkty rolne nadal mogą znajdować się w tranzycie przez państwa "przyfrontowe" w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub trafiać do kraju lub terytorium poza UE. Pochodzące z Ukrainy pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik mogą również być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE innych niż Bułgaria, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

- To nie jest tak, że z dnia na dzień będzie wprowadzone (embargo) - zastrzegł. Dodał, że ewentualne ograniczenia "na pewno wprowadzimy", jeżeli się okaże, "że któryś produkt będzie zakłócał" sytuację na rynku.

20 kwietnia br. ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier skierowali list do Komisji Europejskiej w sprawie koniecznych kroków, które należy podjąć w celu przeciwdziałania zaburzeniom na rynkach państw członkowskich Unii Europejskiej najbardziej dotkniętych zwiększonym importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Czytaj także:

pg,iar,PolskieRadio24.pl

REKLAMA