more_horiz
Gospodarka

Większe dochody z usług i wykorzystanie nowych technologii. GPW przedstawiła strategię na najbliższe lata

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 19:44
Dalsza cyfryzacja, większa sprzedaż danych rynkowych czy wsparcie dla mniejszych spółek w raportowaniu ESG - to niektóre z elementów nowej strategii rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na najbliższe pięć lat. Jej szczegółowe założenia przedstawił na czwartkowej konferencji zarząd GPW.
GPW zamierza zwiększyć dochody z usług dodatkowych - nowych technologii, aplikacji i danych.
GPW zamierza zwiększyć dochody z usług dodatkowych - nowych technologii, aplikacji i danych.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Prezes warszawskiej giełdy Marek Dietl powiedział, że grupa będzie pomagać małym i średnim emitentom.

- Chcemy, żeby bycie spółką publiczną, było dużo łatwiejsze i łączyło się z wieloma korzyściami - czy to jeśli chodzi o ESG, a więc raportowanie naszego wpływu na środowisko naturalne, sprawy społeczne, ład korporacyjny czy w zakresie relacji z inwestorami - mówił prezes GPW.

- Dzisiaj, gdy firma idzie do banku, funduszu inwestycyjnego czy jest notowana na giełdzie, to musi się dobrze komunikować z inwestorami i raportować swój wpływ na otoczenie. Narzędzia informatyczne, które tworzymy, mają właśnie temu służyć i zautomatyzować ten proces - dodał Marek Dietl.

Nowe technologie

GPW zamierza zwiększyć dochody z usług dodatkowych - nowych technologii, aplikacji i danych. Marek Dietl wyjaśnił, że giełda już sprzedaje część swoich rozwiązań za granicą.

- Wszystkie nasze rozwiązania są oparte o najnowsze technologie i nie muszą być wstecznie kompatybilne ze starszymi rozwiązaniami. Stąd nasz system transakcyjny jest obecnie najszybszy na świecie. Nasze rozwiązania w zakresie analizy kosztów transakcyjnych korzystają z algorytmów, których nasza konkurencja nie ma. Widzimy, że to jest taki naturalny sposób naszej ekspansji na świat - powiedział szef GPW.

Posłuchaj

00:30 12375691_1.mp3 Prezes warszawskiej giełdy Marek Dietl o nowej strategii GPW. (IAR)

Posłuchaj

00:21 12375691_2.mp3 GPW zamierza zwiększyć dochody z usług dodatkowych - nowych technologii, aplikacji i danych. Mówi prezes giełdy Marek Dietl. (IAR)

Nowe inicjatywy strategiczne, związane głównie z technologiami i danymi, mają odpowiadać w 2027 roku za 30 procent wyniku finansowego GPW, obecnie to około 16 procent. 

Czytaj także:

IAR/PR24/akg