more_horiz
Gospodarka

Inflacja będzie cały czas spadać? Optymistyczne prognozy ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 11:42
Spodziewamy się jednocyfrowych odczytów inflacji w październiku - prognozują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do danych GUS o inflacji. Oceniają, że do jej spadku przyczyniły się głównie niższe ceny paliw i wolniejszy wzrost cen żywności.
Spadek inflacji w maju okazał się głębszy od prognoz ekspertów
Spadek inflacji w maju okazał się głębszy od prognoz ekspertówFoto: Shutterstock/1000 Words

Jak podał w środę GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,0 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie.

Według analityków PIE obniżka inflacji jest głównie efektem spadku cen paliw i wolniejszego wzrostu cen żywności. "Wskaźnik hamuje już trzeci miesiąc z rzędu - łącznie od szczytu CPI obniżyło się już o 5,4 pkt. proc. Do spadku przyczyniły się głównie niższe ceny paliw i wolniejszy wzrost cen żywności. Szacujemy, że inflacja bazowa spadła z 12,2 do 11,3-11,4 proc." - napisali.

Ceny paliw i żywności

W ocenie przedstawicieli PIE ceny paliw znajdują się obecnie w deflacji. Analitycy wyliczyli, że w maju koszt tankowania obniżył się o 4,8 proc. względem poprzedniego miesiąca.

Posłuchaj
00:30 IAR/Augustyniak: Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak mówi, że przed końcem roku inflacja spadnie poniżej 10 proc. (IAR) Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak mówi, że przed końcem roku inflacja spadnie poniżej 10 proc. (IAR)

"Szacujemy, że najmocniej spadły ceny diesla - o 6,9 proc., nieco wolniej taniała benzyna oraz LPG - o ok. 3,2-3,5 proc." - wskazali. Dodali, że ceny paliw są obecnie o 9,5 proc. niższe niż w kwietniu 2022 r., a w marcu roczne tempo wzrostu było zbliżone do zera. "Spadek cen pogłębi się w kolejnych miesiącach - w czerwcu ceny paliw będą niższe o ponad 15 proc. rdr." - uważają analitycy PIE. Ich zdaniem wpływ cen paliw na inflację zacznie stopniowo zanikać od września.

Ekonomiści zaznaczyli, że dane GUS wskazują także na wolniejszy wzrost cen żywności - dynamika spadła z 19,7 do 18,9 proc. rdr. Zwrócili przy tym uwagę na niższe koszty nawozów. "Bank Światowy szacuje, że globalne ceny nawozów DAP spadły o 33 proc., a mocznikowych o 66 proc. Taka skala spadku wpłynie także na znaczące obniżenie cen żywności w Europie oraz Polsce" - wskazali.

Zgodnie z prognozami PIE inflacja CPI spadnie do jednocyfrowych poziomów w okolicach października. "Dalsze hamowanie inflacji do celu NBP będzie jednak przebiegać wolniej. Inflacja bazowa pozostanie wysoka na dłużej, a w przyszłym roku nie doświadczymy korzystnych efektów statystycznych" - dodali eksperic PIE

Zdaniem głównej ekonomistki z Banku Pocztowego Moniki Kurtek, w kolejnych miesiącach tempo inflacji będzie kontynuowało schodzenie w dół, choć dwucyfrowy jej poziom zostanie z nami prawdopodobnie do końca wakacji. "Na najbliższym posiedzeniu RPP zwróci zapewne uwagę na wyraźnie niższy odczyt inflacji bazowej, który prawdopodobnie "nasili" też u części członków Rady rozważania o możliwej obniżce stóp procentowych w końcu br. -  napisała w komentarzu do danych GUS Kurtek. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA