more_horiz
Gospodarka

Inflacja w Polsce: Prezydent: jest w głównej mierze spowodowana przez wojnę na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 12:35
- Inflacja w Polsce jest w głównej mierze spowodowana przez wojnę na Ukrainie. Cieszę, że dzięki skutecznym działaniom rządu w ciągu ostatnich miesięcy udaje się tę inflację dusić - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda.
W ocenie prezydenta kwestią oczywistą jest, że to ceny energii napędzają inflację
W ocenie prezydenta kwestią oczywistą jest, że to ceny energii napędzają inflacjęFoto: Twitter/KPRM

Prezydent - który przebywa z wizytą w Islandii - ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że inflacja w Polsce jest w głównej mierze spowodowana przez wojnę na Ukrainie.

- Wszyscy znakomicie wiedzą, chyba nawet dzieci wiedzą, że jeżeli wzrastają koszty energii, to wszystkie koszty wokoło wzrastają. Bo jeżeli rosną ceny paliw, to natychmiast rosną ceny transportu, to natychmiast dostarczenie każdego towaru do każdego sklepu jest droższe, niż było wcześniej - wskazywał Duda.

Ceny energii podbijają inflację

W ocenie prezydenta kwestią oczywistą jest, że to ceny energii napędzają inflację. - Bardzo się cieszę, że udaje się tę inflację dzięki skutecznym działaniom rządu w ciągu ostatnich miesięcy dusić, że sytuacja się uspokaja, że inflacja jest coraz mniejsza. To duży powód do satysfakcji. Cieszę się, eksperci przewidywali, że tak będzie. To jest na pewno powód do radości, że te działania są realizowane skutecznie - podkreślił prezydent.

GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły rdr o 14,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7 proc. Wcześniej GUS informował, że inflacja w marcu 2023 r. wyniosła 16,1 proc. rdr.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk